VOETBAL BELTMAN, Tel, 397 j SPAARBANK TE QEVENTER HOLTENS j NIEUWSBLAD; RIJVERGUNNINGEN. Correspondentie. INGEZONDEN Europa's toekomst eist samenwerking. hoge hoed? DIKKERS' BESCHUIU Ds Polanen uit Suriname De gezamenlijke Kappers BIJKANTOOR HOLTEN BELTMA# Adverteert in 5 „JONG-HOLTEN" BESTOND EEN KWART EEUW. De vereniging1 was actief op velerlei gebied. De vereniging „Jong Holten" B.O.O., op 15 Decem ber 1924 opgericht, mag terugzien op een zeer goede staat van dienst en de oprichters en zij, die de eerste stoot tot de oprichting gaven kunnen bij dit 25-jarig jubileum met dankbaarheid de blik terugwerpen. Het ging aanvankelijk ook met deze vereniging iet wat stroef en moeilijk, omdat men het grote belang en nut van een dergelijke organisatie niet inzag, doch men hield vol en langzamerhand won men terrein. Wie of de eigenlijke oprichters zijn geweest is niet met zekerheid te zeggen. De notulenboeken zijn maar vanaf 1934 aanwezig en van de eerste 10 jaar zijn geen schriftelijke gegevens beschikbaar. Wel is be kend, dat de vereniging bij gelegenheid van haar 5- en 10-jarig bestaan resp. in 1929 en 1934 een grote landbouwdag organiseerde. Zijn de mondelinge gegevens, die ons werden ver strekt, juist, dan begon in Dijkerhoek de „victorie". Daar had men als landbouw jonger en al verschillende malen gesproken over het oprichten van een vereni ging en tenslotte namen de heeren J. Wegstapel Ezn. en H. J. Rensen (Nijkamp) het besluit om de heer Janmaat uit Almelo eens te laten komen. De heer Janmaat gaf aan de uitnodiging gaarne gehoor en nadat hij het doel en nut van een vereniging van Landbouwjongeren duidelijk had uiteengezet, werd tot oprichting van „Jong Holten" besloten. Welke heren het eerste bestuur hebben gevormd, is niet met zekerheid te zeggen, doch een feit is, dat de heer B. J. J. Groot Bronsvoort de eerste voorzitter van „Jong Holten" is geweest. Als leden van dit eer ste bestuur werden ons verder genoemd de heren J. W. Krikkink (Pasman), H. Jansen (Maneschijn), G. J. Nijland (Dorp) en H. Krikkink (Improve). In de loop der jaren heeft „Jong Holten" zeer be langrijk werk verricht niet alleen op landbouwge bied, doch ook op ander terrein. We denken hierbij aan de uitvoeringen die telkenj are gegeven werden, op welke avonden genoten kon worden van goed toneelspel. Er werden cursussen gegeven op belastinggebied, landbouwwerktuigkunde, veeverloskunde, pluimvee en fruitteelt, proefvelden werden aangelegd, enz. enz. In 1936 werkte de afdeling mede aan een folklore- dag, die te Almelo gehouden werd door de Bond van Vreemdelingenverkeer in Twenthe, terwijl in 1938, toen de Oxfordbeweging te Holten een Internatio nale Kampweek hield, een boerenbruiloft werd ge geven, waarbij boerendansen werden uitgevoerd. Het laatste belangrijke gebeuren uit de geschiedenis vaft „Jong Holten" ligt nog vers in 't geheugen, n.l. de grote Landbouwdag die op 17 Augustus op „Reilink- weide" werd gehouden en de Landdag B.O.O. en B.v. O.L.O. afd. Overijssel, die op Donderdag 18 Augustus te Holten gehouden werd. Het organiseren van de landdag 1949 was door het Provinciaal Bestuur op verzoek van de jubilerende vereniging aan haar opgedragen en de afd. „Jong Holten" heeft het vertrouwen van het Prof. Be stuur zeker niet beschaamd. Zowel voor de Landbouw dag als voor de Landdag bestond zeer grote belang stelling. Het waren buitengewon drukke dagen voor „Jong Holten", waarop men steeds met genoegen mag terugzien. Het bestuur der jubilerende vereniging bestaat uit de heren J. H. Veneklaas Slots, le voorzitter; F. W. W. H. Bekkernens, 2e voorzitter; H. Arfman, le secreta ris; A. Reilink, 2e secretaris; W. Stevens, penning meester; W. Rensen en H: Stoevenbeld. RIJSSEN. Belangrijk niéuws voor kunstliefhebbers. Er staat voor Rijsscn cn omgeving iets bijzonders te gebeuren, dat voor liefhebbers van kunst van groot belang mag worden genoemd en welke mededeling met enthou siasme zal worden begroet. Er zullen n.l. in het Park gebouw met zijn prachtige vernieuwde grote zaal en toneel (één der mooiste van ons land) enkele opera's worden opgevoerd. Als datum is vastgesteld Donder dag, 19 Januari a.s., op welke avond zullen worden opgevoerd door de Kameropera „Camerata" de opera's, die de titels dragen van „II maestro di Musica" (de Zangpaedagoog) en „Maison a vendre" (Huis te koop). Bij deze opvoering treden o.a. op het Nederl. Voca listen Ensemble en bekende zangeressen en zangers als Eriva Spoorenberg, Dora van DoornLindeman, Otto Couperus en Arthur Hoogveld. De dirigent is Max van Doorn; Otto Couperus heeft de regie, terwijl costumes, kapwerk en decors zijn verzorgd door kun stenaars op hun gebied. Dit is de eerste maal, dat een Opera in het Parkgebouw zal worden opgevoerd. Eigen lijk is het een proef; slaagt deze, dan zal het ongetwij feld niet de laatste maal zijn. „Camerata" heeft zijn oog op de geheel gerestaureerde zaal van het Park gebouw laten vallen omdat de accoustiek er uitstekend is, zodat men zich van een in elk opzicht verzorgde voorstelling verzekerd kan houden. Ook de outillage van toneel enz. laat volgens deskundigen niets te wen sen over. Te hopen is, dat men het Rijssense initiatief zal steunen door in groten getale deze eerste op voering bij te wonen en zo te doen slagen. Met ingang van 1 Januari 1950 is de wet van 11 De cember 1947 houdende tijdelijke regeling voor per sonenvervoer met Motorrijtuigen niet meer verlengd, zodat rijvergunningen voor personenauto's, niet in ge bruik voor beroepsvervoer, thans niet meer worden verstrekt en de in omloop zijnde rijvergunningen voor hier bedoelde personenauto's zijn komen te vervallen. Publicatie van deze regeling schijnt verwarring te hebben gesticht, althans komt het de laatste dagen re gelmatig voor, dat houders van andere motorrijtuigen dan genoemde personenauto's in de mening verkeren, dat alle rijvergunningen zijn afgeschaft, waardoor bij controle door politieambtenaren e.d. ernstige moei lijkheden ontstaan. Met nadruk wordt er daarom op gewezen, dat o.m. de rijvergunningen voor alle bestel- en vrachtauto's nog steeds geldig zijn, ongeacht of deze bestel- en vrachtauto's in gebruik zijn voor eigen vervoer of voor beroepsvervoer. Er wordt niet verwacht, dat laatsgenoemde rijver gunningen binnen afzienbare tijd 'worden afgeschaft. Wij ontvingen een in een poëtische vorm ge goten en met „Een critische lezer" ondertekend commentaar op het gedicht van „Ooievaar": „Het jaar rond met Thomasvaer en Pieternel". Het is voor de plaatsing van dergelijke in zendingen een te vervullen voorwaarde, dat de naam van de inzender aan de redactie bekend is. Waar dit niet het geval'is, kunnen wij niet tot opname overgaan. Wordt hij ons alsnog bekend gemaakt, dan willen wij plaatsing in pverweging nemen. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Holten, December 1949. De Redactie van Holtens Nieuwsblad, Holten. Mijne Heren, Beleefd vraag ik enige plaatsruimte in Uw blad voor 't onderstaande, waarvoor ik U bij voorbaat dank zeg. Het is toe te juichen, dat veehouders het grote belang van een t.b.c.-vrije veestapel te bezitten inzien. Dit viel op te merken bij de op 21 Dec. j.l. gehouden praat avond. Er is een vereniging tot vrijwillige bestrijding van t.b.c onder het vee opgericht. Hiertegen zal wel nie mand iets in te brengen hebben. Wel zijn er aanmer kingen te maken op de wijze van bestrijding. Dit kon men vernemen op bovengenoemde bijeenkomst. Hier over breedvoerig uit te weiden zou teveel plaatsruimte vergen. Ik zal daarom trachten U mijn opinie zo be knopt mogelijk kenbaar te maken. De fabriek van melkproducten hier ter plaatse is een coöperatieve vereniging, gesticht door boeren. Het bestuur, bestaande uit boeren, tevens belanghebben den, heeft zowel voor hun belangen als die hunner medeleden te waken. De reeds genomen maatregelen door de Ver. tot vrijwillige bestrijding van t.b.c. schijnt op een bureaucratische basis te zijn geschoeid en heeft dientengevolge een geheel theoretische grondslag, die in de practijk wel moet falen. Dat de aanwezigen op eerdergenoemde bijeenkomst met die reeds genomen maatregelen en voorschriften niet instemden is alles zins begrijpelijk, daar deze voor de boeren alsook voor de veehandelaren op onoverkomelijke bezwaren stui ten, afgezien nog van de financiële offers, die hiervan het gevolg zullen zijn. Toen dit laatste op de bewuste praatavond werd aangeroerd, werd de opmerking gemaakt, dat dit niet „fail'" was, omdat spreker alleen scheen ingesteld op de behandeling en toelichting van administratieve aard, de t.b.c.-bestrijding betreffende. De financiën spelen dus hierin geen rol, althans schijnt dat iets bij komstigs te zijn. Nu is het aan U hierover te oordelen. Veel hangt er voor U in de toekomst van af. Ik voelde mij gedrongen de boeren, leden van hun coöperatie te attenderen op de gevolgen van de reeds genomen en de nog te wachten maatregelen en voor schriften aangaande de zoals het moet heten vrijwillige t.b.c.-bestrijding, o.a. gesteund door het bestuur van uw eigen coöperatie. Boeren en veehandelaren, let op uw zaak. V. Noot van de redactie: Wij hebben het bovenstaand ingezonden stuk van de heer V. in handen gesteld van de admnistrateur van de Vereniging tot bestrijding van de t.b.c. onder het rund vee, de heer H. Vosman, alhier, met verzoek daarop een kort commentaar te willen geven. De heer Vosman schrijft het volgende: „De heer V. doet het voorkomen alsof de verplichte bestrijding van de plaatselijke fabriek uitgaat. Dit is evenwel onjuist. De fabriek staat hier geheel buiten. Deze verplichting is aangevraagd door de Prov. Gezondheidsdienst voor Overijssel. Het bestuur van deze Dienst bestaat voor een gedeelte uit boeren, dus ook belanghebbenden. Zij zien in de bestrijding een landsbelang en een boe- renbelang, hetgeen het ook inderdaad is. Als wij in de toekomst onze zuivelproducten willen exporteren (en dat acht de heer V. toch zeker ook van eminent belang) dan zullen wij producten moeten leveren afkomstig van een T.B.C.-vrije veestapel. Dat de mogelijkheid hiertoe bestaat, kan men zien aan Denemarken, waar het reactie-percentage 21 j2 bedraagt, en dat ons dus wel een groot stuk voor is. Doch niet alleen inhet buitenland, ook dicht bij huis is men in de goede rich ting, o.a. in Losser, waar het reactie-percentage slechts 2.3 bedraagt. Zeker heeft men- dat niet in één jaar bereikt en dat is voor Holten ook niet nodig. Dat deze boeren in het algemeen draagkrachtiger zijn dan in Holten zal ook de heer V. niet willen beweren. Dat het vrijmaken gepaard zal gaan met grote finan ciële offers is geheel onjuist. Ten eerste is het volgens geen enkel voorschrift verplicht om al zijn reageer- ders binnen beperkte tijd op te ruimen. Het verdient wel aanbeveling zijn reageerders af te zonderen, b.v. een beschot van stro met panlatten. Daarnaast is het gewenst, dat men de oude dieren gust laat en deze voor de slacht bestemd. Door de aanfok van jonge kalveren kan men dan een T.B.C.-vrij beslag krijgen, hetwelk helemaal geen kapitaal behoeft te kosten. De z.g. open lijders moeten worden afgeleverd. Deze worden geschat op de gebruikswaarde, waarvan 70 wordt uitbetaald plus een subsidie van 75 gulden. Fi nanciële schade geeft dit zeker niet. Wat zou een der gelijk dier anders op de „vrije markt" opbrengen, als dit mogelijk was? De heer V. zal moeten toegeven, dat dit bedrag aan merkelijk lager zou liggen. Dat de veehouders voor onoplosbare moeilijkheden komen te staan, daarvan is bij degenen, die reeds wa ren aangesloten, niets gebleken. Waarom zal dat nu bij de verplichte bestrijding dan wel komen? Van een bureaucratie is geloof ik niets te bespeuren. Een goede administratie is onontbeerlijk, daar anders het gevaar voor bedrog niet uitgesloten is. Ik hoop, dat de heer V. een sluier is opgelicht en hij de zaken wat duidelijker kan zien." Tot zover de heer Vosman. Wij zouden daaraan nog willen toevoegen, dat de t.b.c.-bestrijding onder het rundvee o.i. niet alleen van groot belang is voor de export van onze zuivelproduc ten in de naaste toekomst, maar dat zij van niet te onderschatten betekenis is voor de gezondheid van de gezinnen der boeren en de millioenen melkdrinkers in eigen land. Er zijn in het verleden wel eerder maatregelen nood zakelijk gebleken, die van onze boeren een offer vroe gen en met tegenzin werden aanvaard, maar die later bleken een catasrophe te hebben voorkomen. In dit licht moet de heer V. ook de verplichte t.b.c.- bestrijding zien. De praktijk zal uitwijzen, welk een belangrijk en noodzakelijk werk hierdoor wordt ver richt. Beleefdheid in het verkeer strekt iedereen ook U tot eer! VEILIG VERKEER. Als de weersomstandigheden niet weder als spelbreker optreden zal Zaterdag en Zondag de voetbal weer beginnen te rollen. Dat lijkt ons ook dringend nodig na de gedwongen of vrij willige rust van de laatste weken. Wil het spel voor de jongens zijn bekoring niet ver liezen, dan moet het programma vlot worden afgewerkt. Er komen al dikwijls genoeg ge dwongen pauzes, zodat men al heel gemakkelijk in het late voorjaar en vroege zomer belanden kan, hetgeen het spel niet altijd ten goede komt. Mogen onze plaatsgenoten weer hun beste beentje voorzetten in het nieuw ingetreden jaar en de kleuren rood en zwart en oranje-zwart weer koog houden in de Twentse Bond. Zaterdag OZOD 1Den Ham 2, 2.30 uur (B. Wijnands). Zondag Holten 1Twenthe 1, 2.30 uur (H. Steen). OZOD 1—DEN HAM 2. Deze reeds eerder vastgestelde ontmoeting zal Zaterdagmiddag bij de Poppe worden ge speeld. De spelers moeten uiterlijk 2 'uur op het terrein aanwezig zijn voor het trekken der lijnen en 'hopelijk is er dan ook nog even tijd om wat „los te trappen", 't Is al pl.m. twee maanden geleden, dat de laatste wedstrijd werd gespeeld en de oranjehemden zullen er goed aan doen direct flink aan te pakken. OZOD heeft de kans om beide puntjes voor zich te houden, maar dan zal er gevoetbald moeten worden, 't Is de laatste wedstrijd van de le helft van 't seizoen en het zou aardig zijn als de volle winst in Holten bleef. Het is met de samenwerking in Europa enigs zins vreemd gesteld. Weliswaar begint de fede ratieve gedachte er veld te winnen, gezien het feit dat de bijeenkomst te Straatsburg tot een belangwekkender geheel werd dan men wel had gedacht, maar van werkelijke samenwerking is nog weinig sprake. Die samenwerking tot stand te zien komen, is een der doelstellingen van het Amerikaanse hulpprogram, omdat terecht alleen daardoor Europa in staat kan worden gesteld met succes op de wereldmarkten te concurreren. Maar de Europese verdeeldheid is een zo diep in de his torie geworteld product, heeft daardoor zovele uitlopers op allerlei gebied, dat het wel een uiterst moeilijke opgave lijkt om dit nu binnen enige jaren teniet te kunnen doen. Nu de machtsverhoudingen in de wereld door slechts twee grote gebieden worden bepaald, is 't noch tans een ieder in Europa wel duidelijk gewor den, dat die kleine Europese landen apart eco nomisch niets meer kunnen uitrichten op de wereldmarkt. Ieder voor zich vormen zij geen gebied meer waarmede de groten al te ernstig rekening be hoeven te houden. Zij zijn stuk voor stuk te afhankelijk van de import die voornamelijk door Amerika beheerst wordt. Slechts wanneer het Europese productie-systeem gecoördineerd wordt en daardoor op de grootste en goedkoopste wijze geproduceerd kan worden» heeft de Europese industrie nog de kans zich te laten gelden en kan een nuttige uitwisseling van grondstoffen en fabrikaten tot stand komen. Maar, zoals steeds, blijkt ook hier de praktijk moeilijker dan de leer. Het nationalisme in Europa verhindert vele goede voornemens en men kan moeilijk verwachten, dat dit in een of twee generaties is weggevaagd. En ook bin nen het betrekkelijk kleine West-Europa gaat het nog steeds om het voeren van de boven toon, oin de overheersende positie en daarmede aan het ondergeschikt maken van anderer aan eigen belangen. We hebben het nog pas weer gezien bij de devaluatie, die door Engeland op eigen houtje werd uitgevoerd, zonder eerst te overleggen met de andere Europese staten of met hun belangen rekening te houden. Engeland leeft nog in de sfeer van het impe rium, dat eens de wereldmarkt beheerste en kan zich nog moeilijk zien als deel van het om zijn bestaan vechtende West-Europa. Dat vech ten om het bestaan verdraagt echter geen meer derheidsprincipe, maar eist een gesloten front van eensgezinde lotgenoten zonder aanzien van grootte of belangrijkheid. Maar dat is nu de moeilijkheid voor het zo individueel ingestelde Europa. We zien het ook aan de pogingen om de Benelux tot een feit te maken; veel goede wil, maar moeilijk afstand kunnen doen van eigen belangen. En intussen worden de Amerikanen ietwat ongeduldig. Die kunnen zic.h maar niet voor stellen waarom dat nog veel kleinere West- Europa niet evengoed een eenheid kan vormen als hun eigen Verenigde Statem. Ze zouden het desnoods willen dwingen op straffe van ver mindering der Marshall-hulp. En het veelge plaagde Europa kijkt met schuwe ogen naar die dreigende geldschieter en. dan weer naar elkaar en het weet niet waar de knoop door te hakken. De eigen belangen laten schieten in een wereld die op macht belust is, zo lang men niet zeker weet wat er voor terug te krijgen. Over ruim twee jaar eindigt officieel de Marshall-hulp. Dan zal Europa beslist moeten hebben of het verdeeld of als eenheid verder worstelt op de weg, naar herstel. Is dan een zekere economische en monetaire samenwerking niet bereikt, Engeland: inbegrepen, dan zal het langzaam maar zeker verder afbakken naar de DANKBETUIGING Voor de vele gelukwensen en stoffelijke blijken van belangstelling ontvangen ter gelegenheid van mijn 40-ja- rig ambtsjubileum op 2 Jan. 1950, betuig ik langs deze weg aan allen mijn op rechte dank. G. H. MEKENKAMP, Gemeente-bode. DIENSTBODE gevraagd Tegen 1 Mei a.s. wordt gevraagd een flinke dienstbode voor dag en nacht of al leen voor de dag. AdresH. J. Wansink, De Belt - Holten TE KOOP: een z.ga.n. Kafmolen Klein Velderman Nagek. Nieuwjaarsgro!. JOH. v. GEENHUIZ wenst allen een voorst dig 1950. o. GEVRAAGD Tegen 1 Mei flink meisje voor de winkel. P. A. Bj Boekhandel - Hol Bouwkundige zoekt zit-slaapkamer m. pens'6 a Behoeft niet in het centf"""" te zijn. Brieven onder i 2 Bureau Holtens Nieuw F VULPENDOP VerlorenDOP van tej kleurige Parker Duofci vulpen. Tegen bel. tei te bezorgen aan W. Beij^ Gemeente-secretcj led< Hebt U al een Ze zijn er weer in een mooie uitvoering UW ADRES: Voor 't nieuwe jaar een goed besluj|" Voortaan gebruiken wij DIKKERS' BESCHUIT, LEKKERE BESCHUIi" tflWWWW/WWVWWWWWMWWVW Liln jlaat De Negerpredikant 0 5 komt spreken over de Zending in zijn land. Donderdag 12 Januari a.s, in Irene J te Holten des avonds 7.30 uur. (INTERKERKELIJK) Toegang vrij! Collecte. 1 Boekenverkoop ok i leie ilie Or i< png e o erb van Holten delen hierbij mede dat vanaf heden de prijzen zijn als volgt: 45 ct. 30 ct. 20 ct. 45 et. Knippen Jongens knippen tot 12 jaar Scheren Haarwassen Heren Vinaigre, Crème, Brillantine of Fixatief 5 ct. -gini VAN DE (Opgericht 1841.) Geopend 's Woensdags van 9.3012.15 X ORANJESTRAAT A 203a. Spaarbusjes in bruikleen verkrijgbaar Met Uw Verf- en da ko Stoomgoed naar verarming. Een herstel van de vrije handt en omwisselbaarheid der valuta's is een eerst stap op de weg die naar samenwerking kan leijEi St' pl den. Men zal het toch eens moeten aandurve r. de daarvan te verwachten schokken te inca! gi seren. H. v. Wermeskerken.

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 2