Uit de historie van Rijssen In de Oudheidkamer Twenthe te Enschede was tijdens de tentoonstelling Herfsttooi 1975 onder andere te zien een wit zandstenen beeldje, voorstellende Maria met Christuskind. Helaas ontbreekt het hoofdje van het kind. Dit beeldje is in het bezit van het Aartsbisschoppelijk Museum te Utrecht. Wist U, dat dit 60 cm hoge beeldje, uit de Kerk te Rijssen afkomstig is? Het kerstspel Rijssen behoort tot de oudste van Twenthe en komt als „Risnen" reeds in 1188 voor in het goederenregister van Graaf Hendrik van Dalen, Heer van Diepenheim. De Kerk te Rijssen was gewijd aan de H. Dionysius en fungeerde als moederkerk van die van Holten en Wierden. Het kerkgebouw dateert uit de 12e eeuw, een in tufsteen opgetrokken eenbeukige romaanse kerk. De Noordgevel van de Schildkerk is daarvan nog een overblijfsel. Aan de Westzijde van deze kerk stond een toren die in 1826 is ingestort. Het kerkgebouw is verschillende keren verbouwd en uitgebreid. In deze kerk heeft dus oorspronkelijk het beeldje, Maria met kind, dat nu nog in Utrecht te bezichtigen is, een vaste plaats gehad. Aangenomen wordt dat de Kerkhervorming, die in Rijssen omstreeks 1626 vorm kreeg, alles wat beeld was uit de kerk heeft gezet. Onder de witkalk moeten zich ook nog muurschilderingen bevinden. Bij verbouwing en/of herstelling in de kerk in het jaar 1899 werd de vloer overgoten met cement waardoor de aanwezige grafzerken werden bedekt; in de kerk hadden n.l. de havezathen De Grimberg, Oosterhoff, Beverfeurde en Eversberg hun grafkelders. 21

Het Anker | 1975 | | pagina 23