Huisgenoten en vrienden bezochten de fabriek Evenals in 1965 zijn de huisgenoten en vrienden van onze werknemers ook dit jaar weer in de ge legenheid gesteld om de fabriek te bezichtigen. Teneinde de bezoekuren zoveel mogelijk aan de omstandigheden van ploegenwerkers aan te pas sen, waren hiervoor uitgekozen één avondrond leiding n.l. op woensdagavond 18 oktober j.l. en 2 rondleidingen tijdens de middaguren en wel op de woensdagmiddagen van 25 oktober en 1 no vember. Ook nu was weer de Kantine als verzamelplaats gekozen. Hier had men op een lange tafel diverse stalen van die produkten uitgestald waarin op de een of andere wijze ons jutedoek verwerkt was. Telkens als een groep samengesteld was, ging men eerst langs deze monstertafel waar dan een korte explicatie werd gegeven van de diverse vloerbe- dekkingsprodukten waarvoor of jutedoek of jute- vilt als „ondergrond" wordt gebruikt. Hierna volgde de rondleiding door de fabriek waarbij begonnen werd met een bezoek aan de afdeling Viltmakerij, die grote belangstelling trok. Via de Batchingkamer, Krasserij, Spinnerij en Spoelerij in de Beek volgde een bezoek aan de papierspinnerij; hierbij bleek dat velen er ver baasd over waren dat in een jutefabriek ook papier gesponnen werd. Uit de Beek kwam men in de Scheerzaal aan, waarbij de ingenieuze wijze waarop de lege en volle bomen via de „luchtbrug" naar de Sterkerij getransporteerd worden, algemene bewondering oogstte. Ook de Sterkerij met zijn sterkmachines waarop zelfs 5 m bomen gesterkt kunnen worden, trok aller aandacht. Uiteindelijk belandde de groep via de Weverij Bijvank II in de Geurne waar velen verbaasd waren over de grootte, het licht en de ruime op zet van deze Weverij. Een dikwijls gestelde vraag hierbij was, hoe wij deze zware bomen toch kon den transporteren, welke vraag met een uitleg van de werking van het takelagesysteem beant woord kon worden. Het keuren op de keurtafels, maar vooral de han dige wijze waarop zonder noemenswaardige in spanning een naadloze plastic hoes over deze grote zware rollen geschoven werd, wekte veler verbazing. Met het zien inpakken van deze rollen voor de verzending was tevens een eind gekomen aan de rondleiding en keerden de groepen één voor één naar de Kantine terug. Hier stond Mejuffrouw Vink met haar helpsters gereed om de bezoekers en bezoeksters te ont vangen. Bij koffie, gebak en een rokertje bleef men nog enige tijd gezellig bijeen waarbij de opgedane in drukken werden besproken. Ook aan dit samenzijn moest echter een eind komen en na enige tijd begonnen de eersten met afscheid van de rondleiders te nemen om weer naar huis te gaan. Voorzover wij het commentaar konden beluisteren vond men het een buitengewoon interessante rondleiding, waarbij velen een heel ander en wel gunstiger beeld van de fabriek hadden gekregen dan wat zij ervan verwacht hadden. 14

Het Anker | 1967 | | pagina 14