Het huishoudboekje doorgelicht De Voorlichtingsdienst van de Europese Ge meenschappen meldt, dat een budgetonderzoek in de Europese Gemeenschap heeft uitgewezen, dat in gezinnen van Nederlandse arbeiders, em- ployé's en ambtenaren een veel kleiner deel van de uitgaven aan voedingsmiddelen, dranken en tabak wordt besteed dan in de andere EEG- landen. Daartegenover haalt men in geen land de percentages, welke in Nederland worden ge spendeerd aan woninginrichting of aan ontwik keling en ontspanning. Het onderzoek is gehouden bij 43.000 gezinnen met het doel het uitgavenpatroon aan het licht te brengen van de gezinnen van arbeiders, em ploye's, ambtenaren en boeren. De gevonden gegevens zijn verzameld in zes boekdelen (één voor elk EEG-land) van elk 600 pagina's. Men vindt daarin, dat de grootste gezinnen in de EEG worden aangetroffen bij de landarbei ders in Italië (gemiddelde gezinsgrootte 4,6) en de kleinste bij de ambtenaren in Duitsland (3,4). Het geringste eigen woningbezit vindt men in Nederland, en wel bij de arbeidersgezinnen: 17%. Het rapport stelt het eigen woningbezit bij de Franse arbeidersgezinnen op 19%, in Italië op 31%, in Duitsland op 33%, België op 52% en Luxemburg op 54.2%. Overal zijn de boeren er wat dit betreft beter aan toe: 75% van de Nederlandse boerengezin nen woont in een eigen huis tegenover bijv. 74% in België, 78% in Italië en 98% in Duitsland. Hoe groot zijn onze huizen? Minder dan drie vertrekken komen niet zoveel voor, behalve in Frankrijk, waar nog 21% van de arbeiders, 15% van de boeren en 12% van de ambtenaren in zo'n klein huis woont en waar bovendien de meeste arbeiders, ook in een huis met meer kamers, geen w.c. in huis hebben. Wat dit laat ste betreft zijn ook de Franse boeren en de amb tenaren ver achter bij de boeren en de ambte naren in de andere EEG-landen. Het budgetonderzoek in de EEG is in 1963 en 1964 uitgevoerd. Overal is dezelfde methode ge volgd: controle op het huishoudboekje en inter views. Precieze richtlijnen kwamen van het Bureau voor de Statistiek van de Europese Ge meenschappen. De nationale Bureaus voor de Statistiek voerden het onderzoek overal eender uit. De enquête heeft interessante gegevens opge leverd over het bezit van auto, televisie, was machine, koelkast en telefoon. De cijfers over de gezinsuitgaven maken duidelijk, dat de Ne derlandse arbeider, employé of ambtenaar een veel kleiner deel van zijn uitgaven spendeert aan voedingsmiddelen, dranken en tabak dan de ar beiders, employé's of ambtenaren in de andere landen. Bij de arbeiders is het bestedingspercen tage in deze rubriek in Nederland 37, tegen 42,9 in Duitsland, 46 in Frankrijk en 50,4 in Italië en 40,7 in België. Voor de employé's en ambtenaren is het Nederlandse percentage 28,1 tegen 34,4 in Duitsland, 34,5 in Frankrijk, 40,1 in Italië en 31,1 in België. Daartegenover haalt men in geen land de rond 11%, welke in Nederland wordt gespendeerd aan woninginrichting. En nergens ook haalt men de Nederlandse percentages, welke gaan naar ontwikkeling en ontspanning. De Nederlandse employé's en ambtenaren komen hiermede als enigen in de EEG boven de 10% van hun ge zinsuitgaven. Ook de Nederlandse arbeiders staan met 8,6% bovenaan, vergeleken bij wat de arbeidersgezinnen in de andere EEG-landen aan ontwikkeling en ontspanning uitgeven. Uit mededelingen K.R.L. 3-3-'67 8

Het Anker | 1967 | | pagina 8