Gezinsverzorging buiten Rijssen dien de rekeningen van de klanten automatisch bij. Zevenhonderd boekhouders waren overbodig geworden en werden vervangen door negentig ^^wogrammeurs en onderhoudsmonteurs. Een economische chaos leek voor de deur te staan, totdat men bemerkte, dat de nieuwe machine grote groepen tot dan ongekende functies deed ontstaan. Er ontstond een vraag naar program meurs, systeemanalisten, kerningenieurs en der gelijke. Er bleken technici nodig voor bediening en onderhoud van de nieuwe machines en er waren deskundige verkopers nodig om deze te verkopen. Bij elkaar ontstonden er tussen 1949 en 1965 ongeveer zesduizend nieuwe beroepen. Tegelijkertijd was er aan allerlei soorten specia listen gebrek. Kantoren kampten met een gebrek aan stenotypistes, ziekenhuizen zochten wan hopig naar verpleegsters, terwijl er bovendien een groot gebrek bleek aan leraren, automon teurs en tal van andere beroepen in de dienst verlenende bedrijfstakken. Ook de handarbei ders zijn niet overbodig gebleken, integendeel, er zijn er te weinig. Economen zijn van mening, dat de Amerikaanse economie de volgende vijf- «n jaar sneller zal groeien dan in welke periode n de laatste vijftig jaar ook. Men schat, dat omstreeks 1980 slechts zes procent van alle ge zinnen een jaarinkomen van minder dan drie duizend dollar zal hebben, de grens waaronder volgens de Amerikaanse regering een gezin door de armoede bedreigd wordt. Bijna 30 pet. zal 10.000 dollar (van 1965) of meer verdienen. Door de automatisering te gebruiken voor het scheppen van een grotere nationale welvaart, heeft een vrije en zich gemakkelijk aanpassende maatschappij het klaargespeeld om de barens weeën van een nieuw technisch tijdperk te ver zachten en zelfs een hausse te bewerkstelligen. De automatisering geeft de Amerikanen de grootste welvaart in hun geschiedenis. Onze regeling betreffende de gezinsverzorging, zouden wij u nog eens gaarne willen uiteen zetten, omdat nog steeds blijkt, dat men hier van niet of niet goed op de hoogte is. In Rijssen hebben wij een aantal gezinsverzorg sters. Bij ziekte van de huisvrouw kan één van deze meisjes de huishouding komen waarnemen en biedt de Directie u de eerste twintig dagen (per jaar) hulp aan, zonder enige kosten uwer zijds. Daarna gaat u iets bijbetalen en worden deze kosten wekelijks van uw loon ingehouden. Het bedrag hangt af van uw loon, het aantal kinderen enz. Buiten Rijssen geldt dezelfde regeling, waar voor wij de hulp van de plaatselijke gezins verzorging inroepen. Ook hier is de regel, dat u na twintig dagen een financiële bijdrage levert, terwijl wij aan de plaatselijke gezinsverzorging de kosten die zij maakte, vergoeden. De aanvrage voor gezinsverzorging begint echter niet in uw woonplaats, doch bij de Maat schappelijk Werkster op kantoor en een en ander wordt door haar geregeld. Onlangs werden wij opgebeld door de leidster van de gezinsverzorging ergens buiten Rijssen die ons de mededeling deed, dat een bepaald gezin in 1966 zoveel dagen hulp had gehad en aan het begin van 1967 zoveel dagen en of nu het sociaal fonds van Ter Horst en Go. een bij drage in de kosten kon leveren, want dat was in dat gezin wel nodig. In de eerste plaats is er bij Ter Horst en Co. geen sociaal fonds waar de werknemers wekelijks hun bijdrage aan leveren voor bijzondere gevallen; in de tweede plaats werd dus deze gezinsverzorging geheel buiten ons om geregeld, zodat het niet juist was ons er pas in te gaan betrekken toen de finan ciën aan de orde kwamen. Natuurlijk is ieder vrij van onze regeling geen gebruik te maken, maar dan dient hij de kosten ook te dragen. Wij hopen dat deze uiteenzetting er toe heeft bijgedragen de regeling van onze gezinsverzor ging buiten Rijssen duidelijk te maken. 13

Het Anker | 1967 | | pagina 13