AUTOMATISERING: vloek of zegen? Ongeluksprofeten kregen ongelijk! Vrijwel over de gehele wereld heeft men de komst van de automatisering, die het mogelijk maakt hele fabrieken zonder arbeiders te laten draaien, met groot wantrouwen en onbehagen gadegeslagen. Vooral in de Verenigde Staten was de angst groot, aangezien juist daar de eer ste toepassingen op dit gebied werden verwezen lijkt. Men vermoedde, dat het mes van de werk loosheid boven vele hoofden hing. Niettemin heeft de werkloosheid in de Verenigde Staten het laagste peil bereikt sinds 1958, een periode, waarin hele industrieën op een totaal andere werkmethode zijn overgeschakeld. Gedurende 1965 werden door de nationale economie twee- eneenhalf miljoen nieuwe functies geschapen. Iedere Amerikaan die werk zoekt kan ook in derdaad werk krijgen. Momenteel maken de Amerikaanse fabrieks arbeiders overuren vanwege het arbeiderstekort. En toch zijn er een miljoen fabrieksarbeiders meer dan in 1963, hetgeen een stijging van negen procent betekent. Men vreesde dat be paalde bevolkingsgroepen ernstig getroffen zou den worden. Ook dat is een fabel gebleken. Slechts twee procent van de getrouwde negers is werkloos en een zelfde percentage getrouwde blanken. Hoe zit het dan met al die Amerikanen, die volgens de voorspellingen eigenlijk werkloos zou- den moeten zijn op dit ogenblik? Het antwoord op deze vraag staat in het mei nummer (1966) van het maandblad Het Beste, dat in een artikel over dit onderwerp zegt: „Men moet daarvoor teruggaan naar 1948, toen de computer uit de sfeer van het laboratorium kwam. In die tijd kondigde een van zijn geeste lijke vaders, de wiskundige Norbert Wiener van het Technologisch Instituut van Massachusetts, de komst van een nieuw soort machine aan, die andere machines zou kunnen besturen en die noch de menselijke hand noch zijn hersenen nodig zou hebben. Wiener schreef over dit on derwerp een boek „.Cybernetics", waarin hij voorspelde, dat omstreeks 1970 de fabrieks arbeider overbodig zou zijn. Bovendien zou de werkloosheid die van de crisisjaren van rond 1930 overtreffen, terwijl vele industrieën zouden worden geruïneerd, zelfs die, welke van de ar beidsbesparende machines gebruik zouden ma ken. Aanvankelijk schonk vrijwel niemand aan- dacht aan zijn sombere voorspellingen, totdat 9 tien jaar later meer dan 4/2 miljoen Amerika nen werkloos waren. Een percentage van bijna zeven procent van het arbeidspotentieel. Aan de horizon verschenen inmiddels de achttien jarigen van de naoorlogse geboortegolf. Het leek er op dat professor Wiener gelijk zou krijgen. Ongelijk De eerste automatische zetmachines op de kran ten deden hun intrede. De stoel waarop eens de machinezetter had gezeten, bleef leeg. Een pons band nam zijn taak over. Op een van de grote Amerikaanse banken las een computer negen honderd chèques per minuut en werkte boven- 12

Het Anker | 1967 | | pagina 12