Van oud op nieuw 49 56 57 Op 1 januari j.l. is het nieuwe Reglement Ver keersregels en Verkeerstekens in werking ge treden. Waarom nieuwe verkeersborden? De toename van het wegverkeer en de wens om in Europa tot uniforme verkeersregels en verkeerstekens te komen, maakten het noodzakelijk dat onze na tionale verkeerswetgeving ook op dit punt werd aangepast. Geldt voor de vervanging van de meeste ver keersborden een overgangstermijn van vijf jaren, voor de borden die betrekking hebben op stop en wachtverboden is een overgangstermijn van twee jaren gesteld. U kunt dus na 1 januari zo wel oude als nieuwe borden tegenkomen. Vooral de komende twee jaar, waarin ook de oude en nieuwe parkeer- en stopverboden nog naast el kaar voorkomen wordt het dus een wat moeilijke zaak. Parkeren Het nu ook reeds bestaande bord parkeerverbod (49) gold voor beide kanten van de weg. Maar met ingang van 1 januari alleen voor die kant van de weg waar het staat. Dus: staat het bord rechts, dan is het verboden rechts te par keren. Staat het links dan is het verboden links te parkeren. Als er aan beide kanten niet ge parkeerd mag worden, staat bord 49 zowel links als rechts. De oude borden die een parkeer verbod voor de linkerzijde van de weg dan wel een parkeerverbod voor de rechterzijde van de weg aangaven (modellen 56 en 57 van het oude wegenverkeersreglement) zult u hier en daar echter ook nog wel tegenkomen. Bij een parkeer verbod voor de rechterzijde van de weg mag u uw auto wel links neerzetten, maar dan zult u moeten keren. Nieuwe verschijningen langs onze wegen en straten zijn de borden 50a en 50b. Bord 50a is 50a 50b 51 rond en heeft een rode rand en is dus een ver bodsbord. Voorts een rode diagonaal. De kern bestaat uit een witte helft met een Romeinse I en een blauwe helft met een Romeinse II. Bij dit bord gaat het niet om de blauwe en de witte kleur, maar om de cijfers. Een oneven cijfer be tekent op een oneven dag verboden links te par keren; een even cijfer verboden op een even dag rechts te parkeren. Dus: de 12e wel links, maat niet rechts, de 13e wel rechts maar niet links. Ook het omgekeerde kan voorkomen (bord 50b). Dus: de 15e niet rechts, maar wel links, de 16e wel rechts, maar niet links, enz. Een nieuwe maatregel, die de verkeersveiligheid ten goede komt, is het verbod om op voorrangs wegen buiten de bebouwde kom auto's op de rijbaan te parkeren. Stopverboden Het bij iedereen bekende „stopverbodbord" blijft ook na 1 jan. nog voor beide kanten van de weg gelden. Met ingang van 1 januari j.l. zal dit bord echter langzamerhand vervangen worden door een nieuw „stopverbodbord" (51). Dit bord heeft een rode rand en twee gekruiste rode diagonalen. De kern is blauw. Het geldt alleen voor die kant van de weg waar het staat. Treft u zo'n bord (51) aan de linkerkant van de weg aan, dan is het verboden links te stoppen. Staat het rechts, dan is het rechts verboden. Geldt voor beide kanten (links en rechts) een stopverbod, dan moet aan beide kanten van de weg het bord stopverbod (51) staan. 11

Het Anker | 1967 | | pagina 11