ring op woensdag 9 juni 1965 9 alleen de produktie op peil te houden, maar zelfs uit te breiden. Doet men dit niet, dan gaat het bedrijf minder goed lopen. De toekomst voor de textiel ziet er momenteel niet zo erg florisant uit, omdat de winstmogelijkheden vooral in deze branche erg klein zijn. In ieder geval moeten wij voor ons bedrijf trachten de produktie op peil te houden. Tot nu toe zijn wij gelukkig hiertoe nog in staat geweest; zelfs hebben I wij de produktie iets weten op te voeren. Onze or derportefeuille is dan ook goed. De verkoop van breeddoek en linoleum-doek is erg goed en ook die van het vilt is zeer gunstig. De voorzitter vraagt of er n.a.v. deze uiteenzetting nog vragen zijn. De heer J. Harbers stelt de vraag of misschien het feit dat wij hier geen vrije zaterdag hebben, verschil lende personen zal tegenhouden om hier te sollici teren. Spreker vraagt zich nu af wat het belangrijkste is: öf verkort werken met meer mensen óf overwerken met minder. De voorzitter meent, dat deze vraag moeilijk te beantwoorden is omdat wij hier slechts één kant meemaken; het punt van de vrije zaterdag komt hier bij niet zozeer ter sprake. De heer J. Harbers gelooft wel, dat wanneer hier de lonen zo aantrekkelijk mogelijk gemaakt worden plus nog een vrije zaterdag, dat we dan meer mensen zullen kunnen aantrekken. De voorzitter zegt, dat wij wat betreft de lonen enz. aan handen en voeten gebonden zijn. De heer Heuver zegt, dat de vorige keer toen het punt van overwerk voor de ploegen ook ter sprake is geweest en de O.R. haar medewerking heeft ver leend, er in zijn ploeg (A-ploeg) veel reacties zijn l gekomen. F Spreker heeft nu ook weer enkele personen gepolst en het resultaat hiervan was, dat men zei niet te begrijpen waarom andere bedrijven wel verkort kon den werken en hier niet; als ze steeds moeten blijven werken op zaterdag, dan gaan ze met ontslag. Spre ker wil dit wel even naar voren brengen. De voorzitter is van mening, dat wanneer wij blijven overwerken met de ploegen, wij wel reacties kunnen verwachten en dit is ook begrijpelijk, maar wij moe ten niet vergeten dat wij evengoed reacties zullen krijgen wanneer wij verkort gaan werken; er zullen hierom ook mensen weg willen gaan. Bovendien krijg je dan dat men op de vrije zaterdag toch wil werken en men gaat dan naar een andere werkgever, omdat die wel de gelegenheid geeft. Waarom zouden wij dan in het eigen bedrijf niet de gelegenheid geven om iets meer te verdienen. Wij hoeven alleen maar te kijken naar de vrijdag na Hemelvaart; de bouwvakken hadden toen vrij, maar hoeveel gingen er toen niet óf bij hun eigen baas öf bij een andere baas werken om iets extra's te verdie nen? Wij mogen ons gelukkig prijzen dat hier de moge lijkheid tot overwerken nog bestaat; er zijn zelfs be drijven die werken in short-time aangevraagd hebben. De voorzitter wil echter graag terug komen op het beginpunt van dit gesprek nl.: kunnen wij in ons schrijven aan de Vakraad mededelen dat de O.R. akkoord gaat met het blijven overwerken van de ploegen of niet. De heer A. J. Seppenwoolde stelt de vraag of dit overwerken niet op vrijwillige basis kan geschieden. De voorzitter zegt, dat dit niet kan; dan wordt het een grote chaos. De heer Borkent is van mening dat wij uit het oog punt van de organisatie moeten zeggen: wij voelen niet voor overwerken, maar uit het oogpunt van be drijfsbelang moeten wij het wel doen. Uit e.e.a. meent de voorzitter te kunnen concluderen dat wij in ons schrijven niet kunnen zeggen dat de O.R. ermee akkoord gaat; wij kunnen hierin wel ver melden dat het overwerk voor de ploegen in de he denochtend gehouden O.R.-vergadering is besproken. De heer Seppenwoolde vraagt wat de directie doet als de Vakraad afwijzend beschikt over de aanvraag; zal de directie dan het recht op overwerk laten gel den. Als dit zo is, komen wij niets verder dan wij nu zijn. De voorzitter zegt, dat wij inderdaad via de normale weg het overwerk eerst zullen aanvragen; wordt het afgewezen dan zullen wij via de Arbeidsinspectie vragen om een vergunning voor overwerk. De heer Borkent zou nog graag even terug willen ko men op zijn gezegde van zojuist. Spreker zegt, dat het niet zijn bedoeling is niet akkoord te gaan met het voorstel van overwerk voor de ploegen; spreker staat geheel achter de directie i.v.m. de diverse moeilijkheden. De voorzitter dankt de heer Borkent hiervoor. 2c. Wat verder ter tafel zal worden gebracht. Punten uit de Kleine Commissie. In de laatstgehouden vergadering met de Kleine Commissie zijn geen belangrijke punten behandeld. Alleen zou de voorzitter voor het volgende nog gaar ne de aandacht van de O.R.-leden willen vragen. De Kleine Commissie vergadert één keer per maand; mochten er tussentijds echter zeer belangrijke pun ten zijn, die niet kunnen wachten tot de volgende vergadering, dan kan men aanvragen voor een tus sentijdse bespreking. Zodoende blijft de Kleine Com missie op de hoogte van wat er in de afdelingen leeft. Wellicht is dit een herhaling en weet iedereen wel dat het zo moet, maar wij wilden dit nog gaarne even weer onder de aandacht van de O.R.-leden brengen. Volledigheidshalve deelt de voorzitter nog mede dat de Kleine Commissie momenteel bestaat uit de he ren Seppenwoolde, Waanders en Borkent en men kan zich in genoemde gevallen tot één dezer heren wen den. De heer Waanders licht dit nog even toe en zegt dat het de bedoeling is het contact tussen de O.R. beter te doen verlopen; in het verleden was dit contact nog wel eens te weinig. De heer Beunk meent, dat het altijd zo is gebeurd,

Het Anker | 1965 | | pagina 9