op vrijdag 9 april 1965 laatste jaren zich heeft ontwikkeld. Uit deze statistieken kan de conclusie getrokken worden, dat het ziekteverzuim met de feestdagen (o.a. Pasen en Pinksteren), de vakantie, enz. opmer kelijk minder is. Verder kunnen wij hieruit zien dat het percentage sedert 1959 is opgelopen ^^/an 35/2 tot 6l/2 Wij hebben uit een en ander de conclusie getrokken, dat wij de oorzaak moeten zoeken in het feit dat de mensen minder verantwoorde lijkheidsgevoel hebben. Zij maken misbruik van de goede Sociale Verzekering. Dit verhoogde ziekteverzuim heeft ook invloed op de premie, die daardoor vanzelfsprekend omhoog moet gaan. De heer Beunk brengt naar aanleiding van het ziekteverzuim nog naar voren, dat in de afde ling Spoelerij Beek een zekere Sprakel vaak thuis blijft en vaak ook nog zonder bericht te sturen. De heer Pavlicek is dit geval bekend; aan deze persoon is juist hedenochtend een brief verzonden, waarin hem op staande voet ontslag wordt gegeven. Deze gevallen van weg blijven zonder bericht te sturen, komen meer voor: ze worden dan 2 of 3 keer gewaarschuwd en valt het daarna nog eens voor, dan wordt hun onmiddellijk ingaand ontslag gegeven. ^5De voorzitter merkt op dat wij op deze manier ^mook een onderbezetting krijgen. Spreker doet dan ook een dringend beroep op alle O.R.-le den om, wanneer hun een soortgelijk geval als hierboven genoemd ter ore komt, dit dan door te geven aan de Personeelsafdeling; men moet dit niet als verklikken beschouwen, maar een medewerken om het bedrijf zo goed mogelijk te laten draaien. De heer J. H. Seppenwoolde stelt de vraag of er in de afdeling nog iets wordt gedaan aan die personen die vaak ziek zijn; de bazen moet het toch wel opvallen als er steeds dezelfde perso nen ziek zijn. Als b.v. mensen met hoofdpijn of rugklachten 's zaterdags wel op het voetbalveld kunnen staan, dan vindt spreker dat deze per sonen strenger gecontroleerd moeten worden. De heer Pavlicek meent dat juist hoofdpijn en rugklachten moeilijk direct te beoordelen zijn; hoe erg dit is en welke oorzaken dit heeft is moeilijk vast te stellen. De heer J. H. Seppenwoolde merkt hierover op, dat een conclusie op lange termijn ook niet al tijd safe is en noemt als voorbeeld de ziekte van zijn eigen buurman Averesch die hier vroeger in de Batchingkamer werkte. Deze man had be treffende zijn ziekte (ook rugklachten) een meningsverschil met de controle-arts, waarna deze hem voor een medisch onderzoek door stuurde naar Utrecht. Dit onderzoek wees uit dat hem niets mankeerde en deze man werd daarom weer aan het werk gezet. Achteraf is gebleken, dat dit een grote fout is geweest. Spreker is van mening, dat wanneer iemand echt ziek is, hij niet 's zaterdags of wanneer dan ook, naar een voetbalmatch gaat en voelt daar om ook voor een intensieve controle, voor die personen die vaak thuis zijn. De voorzitter zegt dat de ziekmeldingen direct doorgegeven worden aan de controleur en deze persoon kent „zijn klanten" wel. De moeilijk heid ligt echter hierin dat personen die hiervan misbruik willen maken, ook vaak veel gehaai der zijn in het ontduiken van de voorschriften; als ze gecontroleerd worden, zijn ze meestal nog thuis ook. De vorige avond echter werd nog een zeker persoon op heterdaad betrapt, omdat hij bezig was te behangen. Als iemand de Ziektewet aan alle kanten overtreedt, gaan ze er na een paar waarschuwingen uit. Het is voor een dokter vaak erg moeilijk om di rect te constateren hoe ziek de patient is; meestal moet hij dat eerst een paar dagen aan zien; soms moet hij eerst doorgestuurd worden naar een specialist; zodoende gaan er altijd een paar dagen overheen voordat de persoon in kwestie weer aan het werk gezet kan worden. De heer Nijland vraagt of personen die vaak ziek zijn intensiever worden gecontroleerd en misschien ook 's avonds controle hebben. De voorzitter zegt dat deze personen wel „spe ciaal" behandeld worden en ook 's avonds ge controleerd worden (vide geval behangen). De heer Pavlicek zegt nog, dat hetgeen gezegd is van de ziektewet ook van toepassing is op de ongevallenwet. Spreker noemt als voorbeeld een zekere heer uit de Weverij; deze man heeft enige jaren geleden een ongeval gehad waar door hij thans nog herhaaldelijk thuis is. Momenteel is het zover, dat de ongevallenwet 7

Het Anker | 1965 | | pagina 7