-:f automatisch verricht. De grote onderdelen wor den in grijpers gehangen en in de verf onder gedompeld. Daarna worden de onderdelen door een grote droogkast gevoerd. De overtollige verf is intussen al van het onderdeel afgedro pen. In deze droogkast wordt het onderdeel fciet hete lucht van 130° C. bespoten, zodat de verf in het gietijzer trekt." Vervolgens volgt de afwerking, hiervoor ver trokken we om ongeveer 10.30 naar de nieuwe bedrijfsgebouwen aan de rand van leper. De onderdelen worden hier met de meeste zorg vuldigheid precies op maat gemaakt. „Het is bij de Picanol zo", zei de directeur, „dat als een onderdeel vervangen moet worden in een weve rij, hiervoor het nieuwe onderdeel niet op maat hoeft te worden gemaakt, maar precies gelijk is aan het oude." Na de afwerking volgt de montage. De getouw onderdelen worden door een grote ploeg mon teurs verwerkt. Een lopende band kent men hier niet, maar wel heeft elke groep monteurs een bepaalde taak. Is het getouw klaar, dan volgt het proefdraaien. Ieder getouw wordt dus gecontroleerd voor het de fabriek verlaat. Is alles in orde bevonden fcdan wordt het getouw op een wagon geladen "en worden er kratten omheen getimmerd. Ge in de nieuwe gieterij. touwen, die over zee moeten, worden nog eens extra behandeld tegen de nadelige invloeden van zeewater. Na de rondgang door de fabriek werd de nieuwe gieterij bekeken, waar men al drie jaar aan werkt. Deze gieterij zal automatisch gaan werken, de machines worden bediend door een groot paneel met drukknoppen. Het zal mogelijk zijn in deze voor Europa unieke gieterij met één derde van het personeel van de bestaande gieterij toch nog een belang rijke produktieverhoging te krijgen. Tot slot kwamen we in de toonzaal, waar we de verschillende soorten weefgetouwen bekeken, die Picanol maakt. In deze toonzaal stond o.a. een getouw, dat 300 toeren per minuut maakt. De toonzaal werd hooglijk gewaardeerd door de eega's van de leraren, die nu eens konden zien, hoe de stof voor hun jurkje tot stand komt. 25

Het Anker | 1965 | | pagina 25