in memoriam de heer J.J. ter Horst en mevrouw A. B. M. ter Horst-Künsemüller In februari werd de familie Ter Horst wel zeer zwaar getroffen door twee sterfgevallen. Nadat op 10 februari mevrouw A. B. M. ter Horst- Künsemüller vrij plotseling was heengegaan, overleed op 23 februari, eveneens vrij onver wacht, haar echtgenoot de heer J. J. ter Horst, oud-directeur van ons bedrijf. De heer en mevrouw Ter Horst hebben tijdens hun leven een grote plaats ingenomen in de Rijssense gemeenschap. In het bijzonder echter leefden zij mee met alles wat de fabriek betrof en met hen die daarin werkten. Uiteraard was het contact met het kantoor het nauwst en vooral het kantoorpersoneel heeft dan ook hun medeleven en belangstelling in lief en leed mogen ervaren. Het is zich er van bewust welke belangrijke rol mevrouw J. J. hierbij ver vulde. De heer J. J. ter Horst, meneer Jan, werd in 1917 als firmant in de firma opgenomen, samen met zijn broer de heer J. H. ter Horst en de heer M. G. van Heel, en belast met de commerciële aan gelegenheden. Het was een zeer moeilijke tijd voor de toenma lige leiding. Het uitbreken van de eerste wereld oorlog schiep vele problemen voor de driehoof-i dige leiding. Op deze vier sombere jaren volgde een tijd van grote bedrijvigheid. Mede door de vooruitziende blik van wijlen meneer Jan werd in 1924 de eerste steen gelegd van de fabriek „Bijvank", kort nadat in 1923 het predicaat „Koninklijke" was ontvangen. Zeer veel problemen brachten de dertiger jaren voor de directie mede. Doch steeds wist men, mede door het initiatief van de heer J. J. ter Horst het bedrijf op gang te houden, ook tijdens de tweede wereldoorlog. Mede onder zijn bekwame leiding werd na de tweede wereldoorlog een aanvang gemaakt met een algehele modernisering van het machine park. Naast de grote verdiensten die wijlen de heer Ter Horst voor de onderneming waarvan hij directeur was heeft verworven, had hij ook be langstelling voor de gemeentepolitiek. In 1918^^ gekozen als raadslid, was hij van 1927 tot 1941^^ wethouder van de stad Rijssen. Voor zijn vele en grote verdiensten werd hij in 1950 benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. In hem verloor bedrijf en stad een figuur die zeer veel heeft bijgedragen tot het algemeen welzijn. Hoewel hij zich de laatste jaren niet meer actief bezig hield met de leiding van het bedrijf bleef hij intens meeleven met de gang van zaken. Men kon hem nog geregeld op kantoor zien, waar hij links en rechts informeerde hoe het ging. Nog kort voor zijn overlijden maakte hij op een avond een rondgang door de fabriek waarmee hij zich zo met hart en ziel verbonden voelde. 4

Het Anker | 1965 | | pagina 4