WJ Compositiekaarsen Door aan stearine een bepaald percentage pa raffine toe te voegen, verkrijgt men de grondstof voor compositiekaarsen. Paraffine heeft andere eigenschappen dan stearine: de kleur is glazig, waardoor het uiterlijk van deze kaarsen flets is. In tegenstelling tot stearine, die bij het smelten direct van vaste toe stand in de vloeibare overgaat, kent paraffine een tussenstadium. Paraffine wordt bij verwarming eerst week en daarna vloeibaar. Dit benadeelt een goede komvorming rond de pit, zodat de gesmol ten massa vrij gemakkelijk weg kan vloeien (drui pen). De vlam is onrustig. Naast het kleurverschil kan men compositiekaarsen van stearinekaarsen onderscheiden, doordat zij bij het in de hand ne men „kleven". De paraffine wordt bij handwarm te al week. Ook is de compositiekaars gevoelig voor hoge temperaturen, waardoor zij krom trekt. Als soldaatjes in het gelid, wachtend op verdere af werking. Het afknippen. Paraffinekaarsen Deze worden geheel van paraffine gegoten, waar bij dus de onder compositiekaarsen genoemde eigenschappen van paraffine nog sterker naar vo ren komen. Gouda-Apollo maakt geen paraffine kaarsen. Bijenwaskaarsen Bijenwas is evenals paraffine, ook een vrij zacht materiaal, dat, vermengd met paraffine, dus ook minder goede eigenschappen heeft. Zoals eerder gezegd worden deze kaarsen meestal voor ker kelijke doeleinden gebruikt. Door de vrij kostbare bijenwas is het gebruik voor huishoudelijke doel einden gering. Figuurkaarsen De vorm van deze kaarsen wijkt in meer of min dere mate af van de klassieke rechte of gothische vorm. Bij deze kaarsen kan daarom nooit voldaan worden aan de voorwaarde, dat de pit aangepast is aan de diameter van de kaars. Hierdoor kunnen dus moeilijkheden bij het branden ontstaan. De in de laatste jaren op de markt verschenen „blok- kaarsen" mogen niet geheel opbranden, maar de vlam moet in de kaars zakken, waardoor na enige tijd het licht door de wanden van de kaars schijnt. Men gebruikt daarom bij blokkaarsen moedwillig een te dunne pit, die niet in staat is de gehele (paraffine-)massa te doen smelten. De vlam zakt 10

Het Anker | 1964 | | pagina 12