8 zetting uitgebreid werd opgenomen in het „Anker". De voorzitter dankt dokter Moolhuijzen nogmaals voor deze uiteenzetting. 2b. Overzicht huidige toestand in het bedrijf. 2c. Werktijdregeling ploegen na 30 juni a.s. Zoals in het begin van dit jaar werd afgesproken, zou door de voorzitter eind mei/begin juni weer een over zicht worden gegeven van de algemene toestand in het bedrijf. Het is momenteel zo, aldus de Voorzitter, dat wij met onze specialiteiten bijzonder druk zijn. De breeddoek-getouwen lopen volop; op de 3 meter-ge touwen wordt alleen gewerkt als er wevers over zijn. Wij zijn bezig met het boeken van orders voor het 4e kwartaal. De heer G. W. ter Horst gaat 15 juni a.s. weer naar Amerika. Betreffende de uitbreiding van de breeddoek-weverij is reeds in de vorige vergadering een mededeling ge daan; wij hebben echter voor dit breeddoek al aan vragen moeten afzeggen. De bouwvergunning van de gemeente hebben wij ont vangen; deze is voor een klein gedeelte van de We verij Geurne; voor de grote uitbreiding is de toezeg ging ontvangen dat de vergunning in het 1ste kwar taal 1965 zal afkomen. De bestelde grote getouwen zullen worden geplaatst op de plaats van andere getouwen die men hiervoor weg zal moeten halen, omdat men de vergunning voor uitbreiding nog niet heeft vóórdat deze getou wen komen. De Weverij Bijvank II draait volop in 2 ploegen; met de produktie van deze weverij zijn wij vast komen te lopen. Momenteel werken zelfs een aantal mensen uit We verij Holten hier in de Bijvank II in de nachtploeg om zoveel mogelijk produktie te krijgen. Hierna schetst de Voorzitter de situatie bij onze af nemers om duidelijk te maken waarom wij in het be lang van het bedrijf, werden gedwongen nieuwe or ders te accepteren. Enige weken geleden hebben wij ook uit het buiten land soortgelijke berichten ontvangen. Door al deze drukte hebben wij zelfs een firma die wij sinds 1918 zakken geleverd hebben, moeten teleur stellen, omdat wij niet meer konden zeggen wanneer wij zouden kunnen leveren. De toestand is dus momenteel zoals hierboven om schreven. Ons bedrijf is uiterst modern opgezet; de nieuwe spinmachines zijn de modernste ter wereld. Een groot probleem is en blijft voor ons ook nog steeds het personeelstekort. Wij hebben in ons bedrijf geen groot verloop, maar wij hebben een groot aantal oudere personen, waarvan er steeds afgevoerd worden doordat deze met pensioen gaan. De arbeidstijdverkorting voor de ploegen komt dus voor ons op een zeer ongelegen moment. De Voorzitter wil in deze vergadering dan ook een zeer dringend beroep doen op allen om de werktijd regelingen zoals deze momenteel bij ons zijn, te hand haven. Betreffende de viltmachine deelt de Voorzitter nog mede, dat het produkt en de produktie van deze machine thans prima is. Er is in geheel Europa vraag naar ons vilt aan welke vraag wij niet kunnen voldoen. Daarom is besloten om een tweede viltmachine te bestellen, die tegen het eind van dit jaar in produktie zal zijn. De Voorzitter vraagt of er naar aanleiding van deze uiteenzetting nog vragen zijn. De heer Borkent stelt de vraag voor hoelang het overwerk voor de ploegen nog aangevraagd zal worden. De voorzitter zegt dat het in de bedoeling ligt om voor het 2e halfjaar nog vergunning aan te vragen voor dezelfde regeling als tot nu toe. Met het invoe ren van de E.E.G. zijn de moeilijkheden met de werk tijden nog vergroot; aan dit probleem zitten veel haken en ogen. In Frankrijk b.v. waar de verkorte werkweek reeds lang ingevoerd is, werkt men 40 uur per week, doch maakt men gemiddeld ook nog 7 a 8 overuren. In Duitsland waar men 42.5 uur per week werkt, heeft men gemiddeld 4 a 5 overuren per week, ter wijl men in Nederland nog geen 5 minuten overwerkt. Als Nederland dit zo vol wil houden, n.l. meewerken in E.E.G.-verband èn een verkorte werkweek zonder overuren, dan zullen wij onze positie niet lang t.o.v. de andere landen kunnen handhaven, omdat op deze manier niet geconcurreerd kan worden. De heer Waanders merkt op, dat het niet de uren zijn die het hem doen, maar de produktie die geleverd wordt. De Voorzitter zegt daarom ook juist de landen als Duitsland en Frankrijk als voorbeeld genoemd te heb ben, omdat wel bekend is dat in deze landen hard ge werkt wordt. De heer Kippers meent dat deze over uren misschien wel gekocht worden door de firman ten met dubbele overuren. De voorzitter zegt dat dit niet waar is; dit dateert al van voor de oorlog. Hierna onspint zich een discussie tussen de voorzitter en enkele leden van de O.R. over dit overwerken in onze twee ploegen. Als laatste zegt de heer Harbers dat hij er het meest voor voelt dat wanneer men toch nog zal moeten blijven overwerken, dit op dezelfde basis zal gebeuren als tot nu toe is gebeurd; spreker gelooft dat men over het algemeen niet eens zo bijzonder gesteld is op de arbeidstijdverkorting, vooral uit financiëel oogpunt. De voorzitter merkt op dat de O.R. geen beslissing kan nemen inzake het overwerk voor de ploegen, maar wij zouden het prettig vinden indien de O.R. begrip zou hebben voor de huidige toestanden. De heer Waanders voelt er het meest voor om wan neer men met de ploegen verkort zal gaan werken, met de C- en D-ploegen te gaan werken als met de A- en B-ploegen. De Voorzitter vindt het moeilijk hierover een oordeel te geven. De heer Beunk is het met de voorzitter eens. De een prefereert deze ploeg; de ander weer een andere werktijd. De heer Borkent meent dat wanneer men inderdaad verkort gaat werken met de ploegen men dit punt toch kan bespreken met de Kleine Commissie; hier over behoeven wij thans nog niet te beslissen. De voorzitter zegt dat e.e.a. ook reeds met de Kleine Commissie is besproken. Mede door de krappe ar beidsmarkt zien wij ons genoodzaakt de huidige werktijdregeling te handhaven; de arbeidsmarkt is zo mogelijk nog krapper dan vorig jaar. Er is ook weinig kans dat dit zal veranderen, tenzij (wat echter niet te hopen is) er verschillende kleine bedrijfjes zijn die de huidige concurrentie niet meer aan zouden kunnen en zouden moeten sluiten waar-

Het Anker | 1964 | | pagina 8