7 Gaat men langer dan een maand van ploegen in dag- ploeg werken, dan vervalt deze 5 regeling. Uitbetaling vakantiegeld. Betreffende het uitbetalen van het vakantiegeld wordt besloten om ook dit jaar 1 week vakantiegeld uit te betalen en het geld over de overige 2 vakantiedagen (maandag 27 en dinsdag 28 juli) gewoon uit te beta len bij het loon van die week (overige 3 of 4 dagen). Ondernemingsraadlid Smederij. Door het vertrek van de heer J. Baan is er een vakature ontstaan in de O.R. voor de afdeling Sme derij. Aangezien er bij de laatstgehouden verkiezing geen twee kandidaten gesteld zijn geworden, is het wenselijk hiervoor een verkiezing te houden. Besloten wordt de bonden hiervan op de hoogte te stellen zo dat deze kandidaten kunnen stellen. De datum voor een eventuele verkiezing kan nog nader vastgesteld worden. *De Voorzitter heet dokter Moolhuijzen, die inmiddels ter vergadering is gekomen, hartelijk welkom. Dokter Moolhuijzen neemt hierna het woord en zegt gaarne te willen voldoen aan het verzoek van de O.R. om het probleem van de gehoorbescherming en wat hiermee samenhangt, uit een te zetten. Allereerst stelt spreker dat het gehele gehoorpro bleem niet zo eenvoudig is. Hierover is reeds veel gesproken en geschreven door vele ter zake kundigen. In 't algemeen kan gezegd worden dat té veel lawaai het gehoor beschadigt, maar wanneer heeft dit nu doofheid tengevolge. De gehele dag door incasseert men een behoorlijke dosis lawaai. Het lawaai moet echter een bepaalde grens overschrijden wil het scha delijk zijn voor het gehoor. De sterkte van het lawaai wordt uitgedrukt in deci bels. Gewoon praten geeft 2030 decibel en straatrumoer valt onder 6070 decibel. Bij 80 decibel begint het hinderlijk te worden en 90 is een ferm lawaai. Een straalvliegtuig b.v. geeft 120 decibel lawaai. De vraag is nu bij welke grens begint het lawaai schadelijk te werken. Wel is zeker dat een fijn scherp geluid schadelijker is; daarom liggen de metingen in een katoenfabriek dan ook veel hoger dan in de jute. In de katoen ligt dit in een grote weefzaal tussen 110100 decibel, terwijl dit in een jute-weverij zou •liggen bij de 90 decibel. Aangezien 80 decibel nog niet schadelijk is, moeten wij voor onze weverijen zorgen dat het lawaai met minstens 10 decibel verminderd wordt. Door onze gehoorbescherming streven wij naar een geluidsvermindering die onder het gevarenniveau komt te liggen. Waar wordt dit nu mee bereikt? In het begin zijn proeven genomen met rubberdopjes die het lawaai 15 decibel verminderen, maar deze bevielen helemaal niet. Wij zijn toen in Weverij Geurne begonnen met ge wone wattenlonten te laten verstrekken. Met de metingen komen wij op een lawaaiverminde- ring van 10 decibel, mits deze wattenlonten goed in de oren gestopt worden zodat deze dan ook goed af sluiten. Bij het gebruik van de wattenlonten kunnen de mensen elkaar nog goed verstaan, hetgeen toch ook belangrijk is, en we zitten onder de gevarenzone. Momenteel wordt er nogal veel reklame gemaakt voor de gehoorbescherming d.m.v. glaswol. Misschien zul len deze een wat hogere bescherming geven, hetgeen nooit zoveel kan zijn, doch het nadeel van deze glas wol is en blijft dat het glas is. Daarom voelen wij er nog steeds niet voor om deze te gebruiken. De wattenlonten zoals wij die hier heb ben, worden goed gebruikt, ze zitten prettig en ze ge ven de nodige bescherming. De voorzitter dankt dokter Moolhuijzen voor deze duidelijke uiteenzetting en vraagt de O.R.-leden of er nog vragen zijn. De heer Waanders zegt blij te zijn dat deze uiteenzet ting gegeven is. Als er iets nieuws ingevoerd wordt, moeten de ouderen het voorbeeld geven. Weet men echter niet welke voordelen dit heeft, dan kan men dit ook niet verdedigen tegenover anderen. Spreker vindt het heel belangrijk dat vooral de jonge ren beschermd worden tegen deze „weversdoofheid". Als de vraag gesteld wordt of deze watten inderdaad helpen en in hoeverre ze het lawaai tegenhouden, dan wil men daar graag een antwoord op kunnen geven. De heer Waanders heeft e.e.a. gehoord over glaswol maar weet niet of dit inderdaad meer beschermt dan de watten lonten die wij hier gebruiken, maar als ze inderdaad meer bescherming zouden geven, dan zou spreker er wel voor voelen om deze ook hier eens te gebruiken, alhoewel hier toch ook weer nadelen aan verbonden zijn zoals zojuist door dokter Moolhuijzen is uiteengezet. Dokter Moolhuijzen bevestigt dat glas wol inderdaad iets meer bescherming kan geven dan gewone watten, maar daar tegenover staat dat men met glaswol veel meer narigheid kan krijgen. Er zijn ook slechts enkele fabrieken die deze glaswol gebruiken; hieruit blijkt toch wel dat lang niet ieder een dit als de ideale gehoorbescherming ziet. Gezien de resultaten blijven wij voorlopig bij de wat ten die wij momenteel in gebruik hebben. De heer Waanders zou, evenals dokter Moolhuijzen, graag zien dat de fabrieken meer aandacht gingen besteden aan het beperken van het lawaai van de machines. Dokter Moolhuijzen is van mening dat wat betreft de nieuwe spinmachines, deze nog ver bene den de gevarengrens liggen. Over het algemeen lig gen wij met deze fabriek behoorlijk goed. De heer Waanders zou graag zien dat er een toelich ting werd gegeven hoeveel men precies van deze wat ten moet gebruiken. Vooral door de jongeren worden er vaak grote plukken afgehaald. Dokter Moolhuijzen antwoord hierop dat het een prop moet zijn die de gehoorgang goed afsluit. Als men gewoon is deze altijd te gebruiken, merkt men gauw genoeg wanneer men te weinig of te veel genomen heeft. De heer Thomassen stelt de vraag of de gevarengrens op een ander niveau komt te liggen bij het ouder worden. Dokter Moolhuijzen zegt dat deze grens ook indivi dueel wel verschillend ligt. Ook past zich het gehoor wel aan aan het lawaai. De heer Borkent zegt dat men in de Spinnerij, waar men kort geleden ook gehoorwatten beschikbaar heeft gesteld, wel gebruik begint te maken van deze watten. Dokter Moolhuijzen zou het gebruik van de gehoor watten voor de Weverij zeker als een soort verplich ting willen stellen; voor de Spinnerij is dat in deze fabriek niet nodig, ook nog niet bij de nieuwe spin machines. De heer Waanders zou graag zien dat deze uiteen-

Het Anker | 1964 | | pagina 7