m We nemen even een kijkje aan de achterkant waar door de open deur bluswater wordt weggepompt. We kijken in een schemer donkere ruimte, links liggen wat rollen papier, rechts staan de jute- balen hoog opgestapeld, doornat en hier en daar zwart geblakerd. Op de vloer staat een dikke laag water waarboven in de loopgang nog een dichte |rook hangt als mist boven een poldersloot. Overal in de omliggende panden is het donker maar in de keuken van de huishoudschool brandt licht. Een speciale kabel is aangelegd om mejuf frouw Vink met haar helpsters in staat te stellen een zeer nuttig werk te doen; het verzorgen van de brandwachten die 's nachts in functie zouden blijven. Een grote pot soep staat al enkele uren te trekken, broodjes zijn klaargemaakt en koffie is gezet. Dat dit in goede aarde valt laat zich denken, om beurten komen de brandweerlieden even de inwendige mens versterken, om dan met nieuwe moed het spuitstuk te gaan omklemmen. Het spuiten vindt doorgang met 6 stralen en nu het geheel donker is en schijnwerpers zijn aan gestoken, ziet alles er sinister en onwerkelijk uit. Het wachten is op het instorten van de voorgevel die als een stuk ruïne uit de middeleeuwen spook achtig oprijst maar waartegen aan de onderkant de opgewekte oerkrachten van zwellende vezels onweerstaanbaar drukken. >Om ongeveer half negen is de strijd beslist. Met "een enorme klap slaat de voorgevel naar voren, enkele brokstukken bereiken zelfs de Wierdense- straat en hiermede is dan de eerste phase voorbij. Gevaaropleverende muurgedeelten zullen de an dere morgen omver worden getrokken. Al rookt het hier en daar nog, onmiddellijk ge vaar van uitbreiding is er niet meer, men kan met het opruimen gaan beginnen. De volgende dag kan men pas goed de ontstane ravage overzien, maar ook constateren dat er al gewerkt wordt aan het wegvoeren van de enorme stukken muur. De eerste maatregelen tot herstel zijn genomen, maar veel zal er nog gedaan moeten worden. 5

Het Anker | 1964 | | pagina 5