Reispuzzel Wij hebben ook dit jaar speciaal voor onze puzze laars in de vakantie de traditionele trektocht door Nederland gemaakt. Opnieuw hebben wij kunnen vaststellen hoe mooi ons eigen land is en hoeveel interessante aspecten het te bieden heeft. Waar we zoal geweest zijn? Wel, we geven hier onder een beschrijving van de route waarbij de plaatsnamen echter weggelaten zijn. Die moet u nl. zien te raden aan de hand van de gegeven bijzonderheden. We starten dus in Rijssen en rijden in noordelijke richting, na enige tijd slaan wij af naar het noord westen en komen dan in een stad no. 1, waar we enkele gebouwen, o.a. de Sassenpoort bezichtigen. Vervolgens naar de volgende Hanzestad nl. no. 2 die we bereiken over de IJsselbrug. Van hier door een jong land, in het centrum waarvan we een geheel nieuwe stad vinden no. 3. In Café De Beurs drinken we een kop koffie waarna we verder rijden naar no. 4, dat nog nèf in Overijssel ligt. Dit stadje voor de watervloed van november 1170 nog over land verbonden met het eiland no. 5, dat intussen geen eiland meer is, maar waar we nog wel vissers in hun kleder dracht bezig kunnen zien. Verder naar no. 6 een centrum van watersport waar we trouwens ook een Waterpoort vinden. Van hier is het maar ongeveer 20 km tot de afsluitdijk, maar voor we deze oprijden maken we nog een uitstapje naar no. 7, een klein stadje bekend om zijn aardewerk. We kopen natuurlijk een mooi wandbord en ne men vervolgens de dijk. Bij het monument pauzeren we even om de uitkijk toren te beklimmen vanwaar men een prachtig uitzicht heeft op de Waddenzee en het IJssel- meer, terwijl men in het oosten de kust van Fries land en in het westen Noord-Holland ziet liggen. We moeten verder en komen na een half uurtje in no. 8. We treffen het want het is juist vloot dag en er is gelegenheid verschillende oorlogs schepen te bezichtigen. Zullen we oversteken naar no. 9? Nee er staan teveel auto's bij het veer en we besluiten daarom maar naar het zuiden af te zakken. We nemen de route langs de duinen en komen in no. 10, een vakantieoord waar de laatste jaren ook veel Rijssenaren van duinen, zee en strand zijn komen genieten. De duinen zijn hier zeer breed en bieden een prachtig wandelgebied. We rijden onder langs de duinen naar een drukke toeristenplaats no. 11 dat een gezellig centrum vol terrasjes heeft. In de „Rustende Jager gaan we iets eten en daarna rijden we nog even naar no. 11 aan zee. Hier bezoeken we het zeeaquarium waar we de prachtigste zeevissen kunnen be wonderen. We kunnen de verleiding niet weer staan om een verfrissend bad in de bruisende golven te nemen. Om ons heen wordt haast uitsluitend Duits gesproken, maar dat mag niet hinderen. Verkwikt door het bad maken we ons gereed voor de laatste étappe van vandaag, nl. de rit naar no. 12 waar gisteren kaasmarkt is geweest. Hier overnachten we in de buurt van het bekende Waaggebouw. De volgende morgen zijn we al weer vroeg op pad. We besluiten de omgeving verder te ver kennen en rijden in z.o.-richting naar het vissers plaatsje no. 13, bekend om zijn klederdracht; van hier steken we per boot over naar het eiland no. 14 waar praktisch iedereen in de oude kleder dracht loopt. Vele huizen zijn op palen gebouwd! en ze staan heel dicht op elkaar zodat sommige straatjes maar een paar meter of minder breed zijn. Terug naar het vaste land en vervolgens naar no. 15 een echte industriestad. Heeft hier niet een Russische Czaar het scheepstimmerbedrijf ge leerd? Het huisje waar hij gewoond heeft is nu nog te bezichtigen. We vervolgen onze tocht nu naar no. 16 waar we de geweldige zeesluizen bezichtigen. Toevallig liggen daar de „Bloemfontein" van de Holland- Afrika Lijn in de sluis, en de „Nerlandia" van de K.N.S.M. Beide schepen hebben een partij 18

Het Anker | 1964 | | pagina 18