Van de opstellen die werden beloond met een eerste prijs, plaatsen wij hierbij het opstel van Trudeke Kappert: „Mijn indruk van de jute-fabriek" De machine die de meeste indruk op mij gemaakt heeft is wel de weefmachine (of dat ook weef- getouw moet zijn, weet ik niet). „Waarom?", zult u natuurlijk vragen. Nu, omdat de hamers, die de spoelen heen en weer slaan, altijd precies op tijd dat doen. Nu wil ik niet meer over mijzelf praten (schrijven), maar over de fabriek in 't algemeen. Kleine machines zijn er eigenlijk niet in zo'n grote fabriek als die van Ter Horst Co. Eerst dacht ik dat de spinmachine een vergrote uitgave van het spinnewiel zou zijn, maar dat bleek helmaal niet zo te zijn. Van 't spinnen op zich zelf hebben wij niet zo veel gezien, zeker omdat het zo vlug gaat. Van 't kaarden en rekken daarentegen wel. De Sterkerij is wel een nuttige afdeling, maar wel erg benauwd. Daar ik niet alles van de fabriek heb gezien kan ik natuurlijk geen volledige indruk geven. Het was een interessante en leerzame rondleiding en ik had nooit gedacht, dat bv. kaarden en rek ken zo ging. Ik heb hierover gedacht en een ge dicht gemaakt, hier is 't dan: Mijn „indruk" Hoe vlugger, hoe sneller gaat die teller. De man aan de machien zo ik heb gezien hoeft niet veel te doen al is 't wel meer als een zoen. Hoe vlugger, hoe sneller gaat die teller. 't Meisje naait zakken een ander is aan 't pakken met die zakken laat nou maar naar beneden zakken. Hoe vlugger, hoe sneller gaat die teller, Het doek wordt geweven een hand opgeheven en weer is 't iets sneller stiller is dat een tijdverspiller? 17

Het Anker | 1964 | | pagina 17