Rondleiding voor scholieren in ons bedrijf Evenals vorig jaar werden de hoofden en onder wijzers van de lagere scholen met de leerlingen van de hoogste klassen uit Rijssen, Holten, Enter, Notter en IJpelo, uitgenodigd voor een rond leiding door ons bedrijf, teneinde kennis te maken met ons bedrijf. In totaal hebben ongeveer 387 leerlingen en 28 onderwijzers aan de uitnodiging gehoor ge geven. In verband met het feit dat té grote groepen niet wel hanteerbaar zijn bij een rondleiding, werden deze rondleidingen schoolsgewijze op afzonder lijke middag uitgevoerd. Na de officiële ontvangst in onze huishoudschool werd aan de aanwezigen van de betreffende scholen onder het genot van een kop koffie met toebehoren, door de heer Pavlicek iets over jute, de oorsprong, de groei en het verbruik daarvan aan onderwijzers en leerlingen verteld, terwijl ten gerieve van een gemakkelijker beeld van de werk zaamheden in de fabriek tijdens de rondleiding nl. van „wat er dus feitelijk in de verschillende afdelingen gebeurt" het eigenlijke produktie-pro- ces dus, door schematische tekeningen op een schoolbord werd verklaard. Bij één van deze bezoeken deed zich een aardig voorval voor. Een bezoekend hoofd van een lagere school maakte er ons na deze inleiding opmerkzaam op, dat de volgorde van de verschillende bewerk- kingen in onze afdelingen juist moet zijn omdat immers de beginletters van de afdelingen in pro- duktie-volgorde elkaar volgens het alphabet op volgen; t.w. BAT(chingkamer), KRA(sserij), SPI- (nnerij), SPO(elerij), STE(rkerij), WEV(erij). Na deze theoretische inleiding, kregen de be- zoekenden in de tentoonstellingzaal aan de hand van produktie-eenheden uit het bedrijf, te zien hoe de jute eruit ziet als ze vóór de bewerking in een afdeling komt en hoe de bewerkte jute uit dezelfde afdeling eruit ziet als ze deze afdeling verlaat en naar een volgende afdeling gaat enz., zodat iedereen zich dus een idee kan vormen over het feitelijke verloop van de bewerkingen in de verschillende afdelingen. Tijdens de rondgang werden er veel vragen ge steld door de leerlingen die zoveel mogelijk ter plaatse werden beantwoord. Na afloop van de rondleiding kwam men weer in de huishoudschool terug waar een koele dronk voor de dorstige kelen gereed stond. Hierna vertelde de heer Vlogtman dat de kinde ren nu wel een middag het bedrijf hadden kun nen zien, doch dat het bedrijf gemeend had om deze moeite met een tegenprestatie te moeten belonen door diegenen, die op de beste, dan wel opvallendste wijze d.m.v. een opstel: „al dan niet door tekeningen versierd dan wel in dichtvorm", de indruk zouden weergeven die het huidige be zoek aan het bedrijf op hen gemaakt had, met een drietal prijzen per school, te belonen. Na deze uiteenzetting werd er gelegenheid ge geven tot het stellen van vragen welke door de heren Pavlicek en Vlogtman beantwoord werden. Hierna werd door de heer Vlogtman ter algemene informatie van de onderwijzende staf alsmede van de leerlingen zelf, de mogelijkheden voor hen dié belangstelling zouden hebben om in ons bedrijf te komen werken uiteengezet, niet alleen voor die jongens en meisjes, die de lagere school met goed gevolg zullen verlaten en die niet verder mogen of willen studeren (dus degenen die direct geld willen verdienen) doch ook voor degenen die bv. na 1 of 2 jaar de huishoudschool of de lagere technische school om welke reden dan ook, zouden verlaten. Voor deze laatste groep werd, behalve gewone tewerkstelling, gewezen op de mogelijkheid van het volgen van: 1. de avondcursussen aan de Textielschool te Nijverdal, met als doel het behalen van eerst het A-diploma en dan voor de bekwaamsten het uiteindelijk behalen van het B-diploma met daarnaast de mogelijkheid, alleen voor jeugdig personeel, van het verkrijgen van het 15

Het Anker | 1964 | | pagina 15