Lezing: „Blifdorp, oase in een wereldstad" Op dinsdagavond 21 januari vond in de leeszaal, onder auspiciën van T.O.V.A. een lezing plaats die verzorgd werd door de Stichting Koninklijke Rot terdamse Diergaarde. Niet alleen voor de liefhebbers van fauna en flora was dit een uitgezochte gelegenheid om hun ken- inis op dit gebied te verrijken, maar ook voor hen, wier belangstelling nu niet direct op dieren en planten gericht is, was dit een mooie avond, bui tengewoon boeiend en interessant. De spreker, de heer Van Zwieten, begon met een opsomming te geven van de diersoorten, die of al geheel zijn uitgestorven (meestal uitsluitend door toedoen van de mens) of nog zeer schaars in het wild of zelfs uitsluitend nog in dierentuinen voor komen. Sedert het begin van onze jaartelling zijn reeds honderden diersoorten van de aardbodem verdwe nen, waarvan alleen al veertig in de laatste zestig jaren. Als voorbeelden werden genoemd, de Oeros, de Quagga, Blaubok, Stellers, Zeekoe, Dodo, Moa, Grote Alk, Amerikaanse trekduif enz. Door uitroeiing bedreigd maar nog in stand ge houden door dierentuinen werden een vijftal neus- hoomsoorten, mensapen, de Aziatische Leeuw, de kWalrus, de Groenlandse Walvis, de Bergzebra enz. genoemd. Aan de hand van prachtige zwart-wit- en kleuren dia's werden deze zeldzame dieren besproken. Voorzover deze niet in Blijdorp te vinden zijn, heeft de heer Van Zwieten opnamen gemaakt in dieren tuinen over de gehele wereld, in Bazel, Frankfurt, Keulen, Londen, New York, San Diego etc. Blijdorp zelf echter kan bogen op het bezit van enkele diersoorten die in de vrije wildbaan niet meer of bijna niet meer voorkomen, zoals het Da- vidshert, de Onagor (wilde halfezel), de Wisent, Okapi, het Pizewalski paard, de Orang Oetang enz. Grote vreugde heerst er wanneer er in de Dierentuin jongen geboren worden van deze bijna uitgestorven dieren en hun voortbestaan daarmede wellicht verzekerd wordt. Als tweede deel van het programma werd de film „Elsa" vertoond, het verhaal van een leeuwin als welp onder de mensen opgevoerd, doch later in vrijheid gesteld. Men volgt haar verdere levens loop in de wildernis en heel aardig is ook de epi sode wanneer ze zelf drie jongen heeft. Prachtige natuuropnamen Na de pauze werd Martin Toonder's kleurenfilm „Blijdorp", „Oase in een wereldstad" vertoond. We zien in deze film prachtige opnamen van de havens in vol bedrijf, het drukke verkeer, de mo derne gebouwen, de geweldige bedrijvigheid in de wereldstad Rotterdam. Als een oase daarin ligt dan daar Diergaarde Blij dorp, waar jong en oud ontspanning kan vinden. We zien hoe de dieren daar leven, hoe ze verzorgd worden, wat er komt kijken om ze allen het juiste voedsel te geven, de medische kant, enz. enz. Een hoogtepunt is het bezoek van een groep blin de kinderen, die speciaal rondgeleid worden en met hun gevoelige vingers bepaalde dieren mogen af tasten, zoals de zwaan, de kameel, de olifant, zelfs een kaaiman waarvan de bek voor alle zekerheid maar even met een touwtje dichtgebonden blijft. Prachtig zijn de opnamen van de aquaria, waarin men de meest wonderlijke dieren aantreft. We mogen niet vergeten de tropische kassen te noe men met hun exotische pracht en dan vooral ook het vogelhuis waar we de schitterendste vogels kunnen zien. Kortom, het was een geweldig mooi programma, jammer alleen dat te weinig mensen aanwezig waren. Wanneer van onze 1600 werknemers en gepensioneerden er slechts 35 gekomen zijn, dan vraagt men zich soms af hoe de rest dan toch wel hun avond doorbrengt. Of waren de weersomstan digheden hier misschien debet aan? 21

Het Anker | 1964 | | pagina 21