Mensen en tarieven IV Uit het voorbeeld van de tariefopstelling voor het verzendklaar maken van zakken in pakken van 20 stuks blijkt dus, dat het uit te geven tarief 1.7 E's bedraagt per pak van 20 zak. De cyclustijd bedraagt düs x 1.7 1.3 min. Verricht de oO inpakker zijn werkzaamheden in deze tijd, dan 1.7 heeft hij een prestatie gemaakt van x 60 l.O 80 E's/uur. Dit is dus de optimale prestatie, uit gevoerd in de kortste cyclustijd. Deze prestatie van 80 E's/uur is nu bepalend voor de verdere loonopbouw. Laten we veronder stellen dat het basisloon voor deze werkzaamhe den vastgesteld door middel van werkclassifi- catie 165 ets/uur bedraagt, dan is het uit te betalen tariefloon per uur 80/60 x 165 220 ets, dus een oververdienste (premie) van 33.1/3%. Om te komen tot een arbeidswaarde van werk zaamheden in vrije arbeid, zijn dus resumerende in een korte analyse, volgende handelingen nodig: 1. elementen in juiste volgorde opzetten. 2. voor ieder element een N.T. vaststellen, met een daarbij behorende rustfactor en frequen tie. 3. berekening van de arbeidswaarde voor elk NT x RF element. is arbeidswaarde. 60 4. frequentie vermenigvuldigen met de verkre gen arbeidswaarde. 5. toeslagen bepalen voor onvoorziene omstan digheden (b.v. kleine storingen, die optreden kunnen tijdens het werk) 6. Totale arbeidswaarde voor het gehele werk naar boven afronden en uitgeven in E's per produktie-eenheid (b.v. 100 stuks, 100 kg of 1.000 no's). Moeilijker wordt de berekening van de arbeids waarde indien er sprake is van gebonden arbeid. De snelheid van de machine is hier dus een be langrijke factor, vooral indien er tijdens de ma chinelooptijd gewacht moet worden, waardoor er dus onderbezetting optreedt. De aanwezigheid van deze onvermijdbare wachttijden betekent dus, dat de man aan de machine zijn eigen tempo niet kan bepalen m.a.w. zijn prestatie, die hij eigen lijk wel wil maken, niet kan bereiken, omdat hij hierin afgeremd wordt door de machine-snelheid. Vanzelfsprekend moet hiermede rekening worden gehouden. De arbeidswaarde is hier dus afhan kelijk van: 1. de totaal te verrichten arbeid tijdens: a. lopende machine b. staande machine 2. lengte van de cyclus. We zullen ons weer bepalen tot een voorbeeld uit ons bedrijf. Een goed voorbeeld van gebonden arbeid is het bedienen van een spinmachine. Hier hebben we immers te maken met drie duidelijk van elkaar te onderscheiden fasen n.l. a. werkzaamheden tijdens lopende machine, (draadbreuken repareren, gedeeltelijk shaf- ten, aanvegen van de gang en schoonhouden van de machines) b. werkzaamheden tijdens staande machine (gedeeltelijk shaften) c. de tijd dat er niets te doen valt, de machines lopen dus. (Een goed spinner(ster) oefent in deze tijd controle uit en verricht waar dit nodig is, kleine werkzaamheden die van pre ventieve aard zijn. Loopt dus in geen geval weg bij de machines). Lees verder op pag. 10 (le kolom). 9

Het Anker | 1963 | | pagina 9