Wat leeft en bloeit na werktijd De heer G. ter Maat, werkzaam op onze timmer- kamer, is een verwoed liefhebber van het tropische aquarium en natuurlijk lid van de Rijssense ver eniging „Rasbora", welke ongeveer 20 leden telt en zich beweegt op het terrein van het aquarium en het terrarium. Al wel 35 jaar siert een prach tig warmwateraquarium den huize Ter Maat aan de Kerkstraat en wij hebben onze ogen uitgeke ken op de vernuftige installatie, opgenomen in de schoorsteenpartij, naast de haard. Wij vonden het maar knap uitgedacht de aquariumverwarming aan te sluiten op de rookgasafvoer van de haard. Op deze manier bereikt de heer Ter Maat des winters een vrij constante bodemtemperatuur in zijn aquarium met zeer weinig kosten. Wij stonden wel even versteld van de vele latijn- se namen die gespuid werden, ja eerlijk wij had den wel eens gehoord van een Black-Molly, maar namen als Rasboramacolata en rasbora urophtal- ma brachten ons aan het stotteren. Via genoemde vereniging, ook lid van de Neder landse Bond „Aqua-terra" die een prachtig maandblad uitgeeft, doet vriend Ter Maat veel kennis op en het is werkelijk een genoegen naar hem te luisteren wanneer hij over de diepe ge heimen van zijn vissen en speciaal de visteelt ver telt. Wij hebben met verbazing geluisterd naar zijn verhaal, zeer deskundig en begrijpelijk ver teld, over de teelt van de maanvis en de Diamant- Leeri met haar schuimnest, dat wel zo groot kan worden als een vuist en waarin het vrouwtje haar eitjes afzet. Wij kunnen in dit korte bestek niet alle details van zijn verhalen vermelden, doch be langstellenden moeten eens gaan kijken aan de Kerkstraat! Een vermeldenswaard resultaat bereikte Ter Maat met de kweek van Neon-tetra's, waarbij hij na I veel experimenten een broed van 100 jongen wist groot te brengen, hetgeen bij beroepskwekers hier te lande en zelfs in Duitsland bewondering en verbazing wekte. Het is speciaal de hobby van de heer Ter Maat zich toe te leggen op de kweek van de wat duurdere soorten. Dat dit enorm veel geduld vraagt en ook de nodige ervaring, spreekt voor zichzelf. Denkt u als lezer erover deze hob by te gaan beoefenen dan moet u wel over een geweldig incasseringsvermogen beschikken om te leurstellingen te kunnen overwinnen, want reken erop, dat vriend Ter Maat teleurstellingen heeft ondervonden bij zijn kweek. Hij heeft echter vol gehouden en heeft op veel terrein ervaring opge daan en gezegevierd. 8

Het Anker | 1963 | | pagina 8