J U kunt veilig van me aannemen, dat rr~i fes §33 7 de mensen in de industrie in een bevoorrechte positie verkeren met betrekking tot de ongevallen- bestrijding. Als een gevolg van de mogelijkheid tot opvoeding en jarenlange intensieve propaganda voor veilig heid in de bedrijven hebben zij geleerd veiliger te denken ei; te handelen en daardoor kunnen te genwoordig de fabrieken en werkplaatsen tot de veiligste plaatsen in onze samenleving worden ge rekend. Het verkeer daarentegen dreigt zo langzamerhand wel het meest onoplosbare probleem in de onge- vallenbestrijding te worden. Ontstellend groot is het aantal ongevallen dat op onze wegen plaats vindt en bepaald angstaan jagend de ernstige gevolgen. In de Verenigde Staten waren in het afgelopen jaar 38.000 doden in het wegverkeer, dat is even veel als de bevolking van een plaats als Beverwijk. En in Nederland was het in verhouding al even erg: bijna 2.000 doden en ruim 50.000 gewonden. Dit dreigt niet een grote ramp te worden, neen, het is het al. Maar ook voor de mensen in de bedrijven. Op weg naar huis of naar fabriek, bij het trans port van grondstoffen en produkten, op dienst reizen enz. gebeuren verkeersongevallen die te vens bedrijfsongevallen zijn, en óók hun aantal stijgt onrustbarend. Zij maken ongetwijfeld een belangrijk percentage uit van alle verkeersongevallen in ons land. Er is een oud en misschien wat afgezaagd slag zinnetje dat zegt: „Wees een heer in 't verkeer!" Maar het geeft nog steeds het beste aan hoe wij een veilig en menswaardig verkeer kunnen krij gen. Laten we eens proberen ons wat meer als een heer in het verkeer te gedragen. Eens wat beleefder zijn, wat hoffelijker, eens wat beter re kening met een ander te houden, wat meer aan onze plicht te denken en wat minder op ons recht te staan. Wanneer wij ons dan bovendien dezelfde veilig- heidsinspanning zullen getroosten, die van ons in de bedrijven wordt verwacht, dan zullen wij men sen uit de bedrijven er niet alleen in slagen een aantal van de bedrijfsverkeersongevallen te ver mijden, maar er tevens voor een niet onbelangrijk deel toe bijdragen dat het gehele verkeer veiliger wordt. En als we daarbij voor ogen houden dat de kans om gewond te raken bij een verkeersongeval, enkele malen zo groot is als bij een ongeval in de fabriek en om ernstig of dodelijk gewond te raken zelfs 5 maal zo groot, dan zullen we beseffen dat we op deze manier veel menselijk leed, verdriet en narigheid helpen voorkomen. nP* ff t 7? 11

Het Anker | 1963 | | pagina 7