Een rood kruis op een wit veld Woorden kunnen een begrip uitdrukken. Zij be hoeven in dat geval geen uitleg, omdat zij, dooi de jaren heen, vertrouwd zijn geworden. Het voorbeeld van Ajax (en dit is geen vorm van propaganda) is algemeen bekend. Hoevelen in Nederland denken, bij het horen van deze naam, nog aan deze Griekse held? Neen, Ajax „bete kent" voetballen is het begrip voetballen. En. het Rode Kruis? Ook zo'n voorbeeld. Aan hulp en hulp bieden, denkt men dan. Hulp, in welke vorm ook. De idee voor een internationale hulpbiedende or ganisatie werd in feite geboren in 1859. Op 24 juni van dat jaar, om precies te zijn. Aan de avond van die zonnige zomerdag was een Zwitsers za kenman ooggetuige van het leed op een slagveld met 40.000 doden en gewonden. De slag bij Sol- ferino was gestreden, maar de ellende was onbe schrijfelijk. Deze zelfde zakenman, Henry Dunant, besloot handelend op te treden. Met ongeschoolde krach ten en primitieve middelen organiseerde hij een eerste hulpverlening. En die hulpverlening betrof zowel vriend als vijand. Teruggekeerd in Genève beschreef hij zijn erva ringen, in het Nederlands vertaald onder de titel: „Solferino de stem der mensheid op het slag veld". In zijn geschrift ontvouwde hij een plan, 'en wel op internationaal niveau, om georganiseer de hulp te verlenen aan oorlogsslachtoffers. Zijn brochure vond de weg naar vele landen. Vooraanstaande personen stemden volledig met de inhoud in; regeringen bestudeerden haar zorgvul dig. Het resultaat bleef niet uit. DUnant's idee van 1859 werd verwezenlijk in 1863 in dat jaar werd namelijk besloten tot de oprichting van een internationale organisatie, die ten doel had onpar tijdige hulpverlening te bieden aan oorlogsslacht offers te velde. Als eresaluut aan Zwitserland, in welk land de grondlegger van deze organisatie was geboren, werd als herkenningsteken gekozen een rood kruis op een witte achtergrond; de nationale Zwitserse vlag toont een wit kruis op rode achtergrond. Vele landen sloten zich spoedig aan bij het (inter nationale) Rode Kruis. Later werden ook de strijd krachten ter zee en de krijgsgevangenen betrok ken in de internationale bescherming, die van de Rode Kruis-vlag, en derhalve van het Rode Kruis, uitgaat. En sinds 1949 dus enkele jaren na het einde van de Tweede Wereldoorlog vallen ook de burgers in oorlogstijd onder de bescherming van het Rode Kruis. Maar: het Rode Kruis heeft niet uitsluitend een oorlogstaak. Reeds Henry Dunant maakte gewag van de mogelijkheid, dat de organisatie ook hulp zou kunnen verlenen in vredestijd. Bij nationale rampen, bijvoorbeeld. Wat het Nederlandsche Roode Kruis betreft: het heeft thans meer dan zestig taken. Om nog even op Henry Dunant terug te komen. Hij was een zakenman, ja maar een slecht za kenman. Het is algemeen bekend dat deze mens, die zo begaan was met het lot van anderen, heel weinig orde op eigen zaken kon stellen. Zijn on derneming verliep; hij zette alles op alles om zijn ideaal een internationale hulpverleningsorga nisatie zoals het Rode Kruis thans is tot een feit te maken. Bescheiden als hij was, trok hij zich, na voltooiing van zijn werk, terug. In Parijs bracht hij vele jaren van zijn leven door; daarna vestigde hij zich in het Zwitserse plaatsje Heiden naar het scheen totaal vergeten. Totdat. een zekere dokter Baumberger uit St. Gallen een tijdschrift-artikel schreef over de man, aan wie de wereld zoveel verschuldigd is. De ene huldiging volgde na de andere. En in 1901 ontving Dunant tezamen met de Fransman Fré- deric Passy, de Nobelprijs voor de Vrede. Negen jaar later overleed Jean Henry Dunant. Verleden jaar werd in het dorpje Heiden een standbeeld opgericht te zijner nagedachtenis. In de tuin van het Dunanthuis te Zeist, vindt men zijn standbeeld reeds sinds jaren. Het Internationale Rode Kruis bestaat thans dit jaar een eeuw. Dunant's werk is niet voor niets geweest. 3

Het Anker | 1963 | | pagina 3