kan nu de vraag stellen of deze jeugdraden zin heb ben. Spreker is van mening, dat deze wel degelijk zin hebben. De jeugd heeft haar eigen problemen waar ouderen aan voorbij gaan. De bedoeling van deze op merking is niet om hierover te discussiëren of een antwoord hierop te krijgen, maar om dit onder de aandacht van de directie te brengen Spreker denkt hierbij aan het spreekwoord: ,,Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst". Wat betreft een jeugdraad zegt de voorzitter, dat hier wel reeds aan gedacht is. Wij moeten echter de zaak van het begin af opbouwen en we zijn daar druk mee bezig, gezien het feit dat reeds een jeugdleider is aangesteld. Dit moet echter zijn tijd hebben. We moeten een jeugdraad niet zien als een O.R. voor jeugdigen, maar als samenkomsten voor jeugdigen om hun eigen problemen te behandelen. Bij de opleiding op de vrijdagmiddagen voor onze jeugdigen worden reeds diverse problemen behandeld. De heer J. H. Seppenwoolde dankt de directie har telijk namens alle betrokken arbeiders(sters) voor de koudetoeslag, die aan hen zal worden uitgekeerd. Spreker is ervan overtuigd dat dit goed ontvangen zal worden. De heer Nijland vraagt hoe het staat met de nieuwe loonregelingen voor de Spoelerij. Spreker zegt ge hoord te hebben, dat men ook met de Kalanderij be zig is. De voorzitter zegt, dat er over de Spoelerij veel be sprekingen zijn geweest en dat men hiermee nog druk bezig is. Er wordt getracht om het zo goed mo gelijk te doen en de fouten zo klem mogelijk te hou den, waardoor e.e.a. veel tijd vergt. De heer Beunk zegt gehoord te hebben, dat er be sprekingen zijn geweest betreffende de nieuwe cops- machines en dat ook gisteren weer opnamen zijn ge maakt. Enige dagen ervoor was er een bespreking van de bazen met de bedrijfsleiding en tariefcom missie. Spreker merkt op dat hierbij niet het O.R.-lid tegen woordig is geweest. De voorzitter zegt, dat dit ook niet nodig was. Hier voor is juist de tariefcommissie ingesteld. Heeft men een bepaalde methode uitgedacht, dan wordt dit eerst aan de commissie voorgelegd. Over dit punt wordt nog door verschillende leden met de voorzitter van gedachten gewisseld, waarna de heer Nijland het verzoek zou willen doen om toch de O.R.-leden zoveel mogelijk op de hoogte te willen stellen, omdat de mensen bij hén komen met het stel len van vragen en niet bij de tariefcommissie. De voorzitter zegt, dat men hiermee zoveel mogelijk rekening zal houden. De heer Harbers vraagt of aan de afdelingen Plaats werkers en Timmerkamer ook nog aandacht geschon ken wordt. Tussen de diverse lonen liggen verschillen van 18 cent per uur, voor hetzelfde werk. Spreker vraagt of deze lonen niet dichter bij elkaar gebracht kunnen worden. De voorzitter zegt, dat dit de volle aandacht heeft. Dit is echter een heel moeilijk probleem. Om deze lonen dichter bij elkaar te brengen is niet juist. Dit is indertijd ook in de Centrale Werkplaats ge beurd. Werden hier de lagere lonen opgetrokken, dan kwamen na enige tijd de hoger betaalde arbeiders, dat ze qua prestatie te weinig verdienden ten op zichte van de lagere groepen. Dit heeft zich verschil lende keren zo herhaald, waaruit gebleken is, dat dit telkens weer aanleiding gaf tot moeilijkheden. Voor elk werk zijn er mensen met verschillende ca paciteiten. Zou nu iemand met meer capaciteit net zo veel verdienen als iemand met veel mindere, dan zou eerstgenoemde hiermee niet tevreden zijn en met recht. Wanneer van twee personen, die hetzelfde werk doen de één het beter of vlugger doet dan de andere, dan moet ook diens loon hoger zijn. De heer A. J. Seppenwoolde zegt het wel juist te vinden wanneer er iets verschil is in de lonen, maar de grote verschillen zijn niet goed. Ook wanneer er een procentsgewijze loonronde is, krijgen de hoogst- betaalden weer meer verhoging dan een lager be taalde. Het is daarom niet verwonderlijk dat iemand, die minder verdient, het meeste werk ook overlaat aan de persoon die meer verdient. i De voorzitter zegt dat er wel alle reden toe gewees| zal zijn, dat deze verschillen er in zitten. Dit is wel beoordeeld met de Merit Rating. De heer Harbers zegt, dat de M.R. ook niet goed is. Verder zegt de voorzitter, dat men dit verschil in loon ook wel in de Weverij en Spoelerij heeft. De heer Waanders zegt, dat dit wel meer dan 18 cent per uur is. De heer A. J. Seppenwoolde zegt, dat de tarieven van deze arbeiders anders liggen dan voor het tech nisch personeel. Wil b.v. een wever of spoeler zijn werk sneller doen, dan bestaat de mogelijkheid daartoe. Dit ligt bij het technisch personeel wel iets anders. De voorzitter merkt op, dat het niet juist is te zeg gen, dat iemand van het technisch personeel hiervoor niet in de gelegenheid is. Hierdoor zijn er juist deze verschillen. De heer Waanders merkt op, dat wanneer de M.R. juist uitgevoerd wordt, ze wel goed is. De voorzitter zegt, dat het systeem van de M.R. goed is. Om het echter goed door te voeren is bijna niet mogelijk. De heer Harbers merkt op, dat men in de Timmer kamer thans met veel minder personeel werkt. Het tempo is hierdoor ook opgevoerd. - De voorzitter zegt, dat we inderdaad van 8 op 4 arl beiders zijn gekomen. De karweien, die niet tot het bedrijf behoren, worden uitbesteed. Hierdoor heeft het bedrijf geen schade van deze inkrimping. Wat betreft de lonen en werkmethodes voor de Plaatswerkers, Centrale Werkplaats en Timmerkamer, zegt de voorzitter, dat hierover besprekingen zijn. De heer Harbers zegt nogmaals, dat hij graag zou hebben dat het verschil van 18 cent per uur dichter bij elkaar gebracht werd. De voorzitter zegt,, dat dit dan verantwoord moet zijn, anders is het niet billijk tegenover de anderen. De heer A. J. Seppenwoolde brengt de O.R., ook namens zijn vrouw, hartelijk dank voor het prachtige cadeau, dat zij mochten ontvangen bij gelegenheid van hun 25-jarig huwelijksfeest. De heer Beunk heeft weer een klacht over de halve klossen van de Spinnerij. Deze worden te vroeg ge- doft en er zitten te veel halve klossen tussen. 32

Het Anker | 1963 | | pagina 32