Mensen en Afscheid mej. Kienhuis Op 31 januari heeft Mej. Kienhuis afscheid van onze school genomen. Door de tijdsomstandigheid is de belangrijkheid van onze school afgenomen, immers de leerplicht is mettertijd verlengd, zodat de meeste meisjes, vóórdat zij aan het werk gaan reeds een kortere of langere huishoudschool-opleiding hebben ge noten. Daarnaast zijn er langzamerhand minder meisjes in onze fabriek werkzaam, zodat het leerlingen aantal reeds geruime tijd terug liep, waardoor de aanwezigheid van twee naaileraressen overbodig werd. De heer Ligtenberg was op deze avond aanwezig en sprak zeer waarderende woorden over het werk van Mej. Kienhuis en de omgang met de meisjes, die altijd graag de naailessen bij haar volgden. Op 1 maart 1959 is Mej. Kienhuis bij ons gestart en zij heeft deze jaren met veel ambitie haar taak opgevat en er is menig werkstuk onder haar lei ding gemaakt. Gelukkig wil Mej. Kienhuis reserve-lerares blijven om in geval van ziekte of verzuim de lessen van Mej. Voortman waar te nemen. Als een eenvoudig voorbeeld van een tijdopname en de verdere tariefopstelling hiervan, zullen we een deelbewerking nemen uit ons bedrijf. Vooropgesteld wordt, dat de juiste werkmethode gevolgd wordt en dat het te verwerken materiaal van goede kwaliteit is. Op de expeditie-afdeling wordt een zeker soort zakken voordat deje worden afgezonden verpakt in pakken va^pi'O zakken en daarna stevig ingebonden met behulp van 3 sisaltouwtjes. Voordat de tijdwaarnemer begint met zijn tijdstudie, maakt hij van deze deelbewerking een analyse (ontleding), die er dan als volgt uitziet: Element no. 1.: 20 zak van laadbord aftellen. Element no. 2.: pak van 20 zak 2 x dubbelvou wen en pak op tafel afleggen. Element no. 3.: op maat gesneden sisaltouwtjes nemen (liggen binnen handbe reik) en pak van 20 zak stevig inbinden. Element no. 4.: pak van 20 zak afleggen en eventueel stapelen. Bovenstaand voorbeeld is er dus één van vrije arbeid. De man, die dit werk verricht, kan binnen norma le grenzen zijn eigen prestatie bepalen, kan ook weggaan van zijn werk wanneer hij hier enige re denen voor heeft, is dus niet direct gebonden^an zijn werk. Om nu tot een juiste tariefstelling te kunnen ko men, moet uit de tijdstudie van genoemde deel bewerking volgende gegevens gehaald kunnen worden: a. de gemiddelde opgenomen tijd van elk ele ment. b. de snelheidsfactor, waarmede elk element is uitgevoerd. c. de vermoeidheidstoeslag (rustfactor) behoren de bij elk element. d. de frequenties d.w.z. het aantal keren, dat het element wordt uitgevoerd per pak van 20 zak. c. eventuele storingen, die mogelijker-wijze kunnen optreden. 8

Het Anker | 1963 | | pagina 8