Contact onderwijzend personeel met de textiel vakschool ★★★★★★★★★★-K Kerstpakketten gepensioneerden 7 Woensdagmiddag 30 januari jl. hield de Textiel- vakschool te Nijverdal haar jaarlijkse contact bijeenkomst met het onderwijzend personeel uit Nijverdal en alle omringende plaatsen. Men kwam bijeen in de kantine van de K.S.W., waar de voorzitter van het schoolbestuur, Mr. F. R. Crommelin, het openingswoord sprak. In zijn rede noemde de voorzitter het doel van deze bijeenkomsten tweeledig en wel: 1. Kennismaking met het doel en het leerpro gramma van de Textielvakschool; 2. Kennismaking met de moderne textielindu strie. Vervolgens werden de aanwezigen in 6 excursie- groepen verdeeld, die ieder een ander gedeelte van de textielfabricage konden bezichtigen. Deze verdeling was noodzakelijk omdat voor de ze bijeenkomst zich liefst 340 leerkrachten had den gemeld van 72 scholen (vorig jaar resp. 260 en het jaar daarvoor 140 leerkrachten). Na de rondleidingen verzamelde men zich weer in de kantine waar gezamenlijk een koffiemaaltijd werd genuttigd. Hierna begaf men zich naar de grote zaal waar de aanwezigen na een korte inleiding in de gele genheid werden gesteld aan een forum, bestaande uit textieldeskundigen, een vakbondsbestuurder en de directeur van de Textielvakschool, de heer Sleijster, vragen te stellen. Hiervan werd druk gebruik gemaakt. Eén van de vragen was, hoe het kwam dat er in vele textielgezinnen een afkeer bestaat tegen de textielindustrie. Hierop antwoordde de vakbondsbestuurder, dat dit een wel vrij algemeen verschijnsel was, ook buiten de textiel. Zelf dacht hij wel eens: „Mijn jongen nooit vak bondsbestuurder" en hij nam aan dat menig on derwijzer in de zaal rondliep met de gedachte: „Mijn zoon geen onderwijzer". Hij vond deze stemming historisch verklaarbaar, maar meende dat zij onder de huidige omstandig heden, grond ging missen. Vader kwam vroeger (gedwongen) zonder oplei ding in de fabriek. Zijn opklimmingskansen wa ren vrijwel nihil. Thans kan men heel anders in het bedrijf komen en men heeft daardoor ook veel grotere mogelijkheden. Een andere vraag betrof het onderwijsprogramma van de Textielvakschool. Deze vraag werd uiteraard door de heer Sleijster beantwoord. Hij zette uiteen, dat het leerprogramma van zijn school een algemeen vormend en een theoretisch gedeelte kent. De leerling dient totaal 3 klassen te doorlopen, waarbij speciale vermelding verdient het feit, dat gedurende het eerste leerjaar geen invloed uitge oefend wordt op de keuze van een vak. Blijkt b.v. dat een leerling beter geschikt is voor bouwvak- of metaalopleiding, dan kan hij via deze klas over gaan naar de 2e klas van de bouw- of metaalnij verheidsschool. Tijdens het genot van een laatste kop koffie dooi de aanwezigen, sprak de heer Crommelin het slot woord, waarbij hij dank uitsprak aan de organi satoren van deze bijeenkomst voor de prima or ganisatie en de goede verzorging. Hierna deed de heer Sleijster nog mededelingen over de a.s. Textielquiz, waarvoor Cees de Lange weer naar Nijverdal komt. In opgewekte stemming gingen daarna alle aan wezigen weer naar huis terug. Van diverse zijden werd mij door onze gepensio neerden gevraagd op welke wijze zij de Directie konden bedanken voor het prachtige kerstpakket dat zij ook dit jaar ontvingen. „Het Anker" leek mij de aangewezen plaats om onze Directie namens alle 457 oud-arbeiders dank te brengen voor het ook dit jaar weer zo feestelijk pakket. N. Vink.

Het Anker | 1963 | | pagina 7