De Tufted Textiel Industrie INHOUD: pag. De Tufted Textiel Industrie 2 Wat leeft en bloeit na werktijd 4 De textielschool 7 Mensen en tarieven 8 Jubilea enz. 10 Winter 1963 12 Personalia 14 Ondernemingsraad 15 Kerstpuzzel 18 Onze nieuwe puzzel 19 BIJ DE VOORPLAAT: „En toch wordt het voorjaar". De meeste van onze werknemers die iets met de Weverij Geume te maken hebben, zullen wel zo ongeveer weten waarvoor het doek dat uit deze weverij komt gebruikt wordt. In de vitrines, die hier en daar in het bedrijf zijn aangebracht, kan men namelijk o.a. enkele mon sters zien van zogenaamde tufted tapijten. Dit zijn dus tapijten die niet volgens de klal^pe methode geweven zijn, doch die volgens een ge heel nieuw procédé gemaakt worden. In het kort komt het hier op neer, dat het poolgaren door een rij naalden wordt geleid, die over de volle breedte van het te maken tapijt zijn geplaatst en dit garen door de mazen van het basisdoek ste ken, waarna het garen aan de achterzijde van dit doek wordt vastgelijmd. Deze zogenaamde tufted tapijten hebben vooral in de Verenigde Staten geweldige opgang ge maakt, en niet alleen tapijten: ook voor andere produkten zoals beddespreien, kleine kleedjes, kleding, met name mantels, coats en jackets, jur ken, ochtendjassen, badjassen, voering, enz., wordt het systeem van tuften steeds meer toege past. Een van de nieuwste ontwikkelingen is het maken van tufted dekens. Froefnemingen op dit gebied liepen al enkele jaren, maar sedert kort w^den deze tufted dekens op grote schaal geprodm^P'd. De snelheid waarmede deze dekens gemaakt kun nen worden, is een van de grote voordelen. Om dit met een enkel voorbeeld te illustreren: er be staat een machine, en dit is de meest gebruikte, die dekens tuft van 100", dus ongeveer 2y2 me ter breedte. Het aantal steken per minuut is 1100 terwijl op elke 10 cm ongeveer 32 steken gaan. Naar schatting kan deze machine 360 dekens ma ken per werkploeg van 8 uur, waartegenover een produktie staat van 18 tot 20 stuks voor de gewe ven dekens. Het is duidelijk dat dit resulteert in aanzienlijk lagere produktiekosten. Voor ons is echter de tapijtindustrie belangrijker omdat hierbij als rug naast katoen, vooral .fute doek wordt gebruikt en wel in toenemende mate.

Het Anker | 1963 | | pagina 2