(JZZEL bezocht te hebben gaan we verder naar 14 waar we het hoogste punt van Nederland bereiken en spoedig staan we bij drie grensstenen, op 322,5 meter boven de zee. We maken nu een luchtreis naar het Noorden en landen op het vliegveld 15Vandaar rij den we naar 16met zijn bekende 17 een van de mooiste torens van Neder land, en de trots van de bewoners van deze stad. We gaan in oostelijke richting naar 18 met zijn haven en zowaar een strand, zij het kunst matig. In deze plaats is enkele jaren geleden een grote sodafabriek gevestigd. Nu gaan we weer een andere kant op en laten U raden waar we dan wel terecht komen. Met het vlieg tuig landen we op het vliegveld 19van waar we per auto in enkele minuten in 20 arriveren, een oude stad met prachtige grachten. We bezoeken het 21waar in 1584 Willem van Oranje werd vermoord. We gaan vervolgens de drukste verkeersweg van Nederland af tot we komen in de machtige haven stad 22We blijven hier niet, doch rij den verder onder de tunnel door naar 23 In deze stad is de republiek der Verenigde Nederlan den in 1572 gegrondvest en is de Nationale Synode gehouden. We hebben nu behoefte aan wat rust en besluiten •eens rustig een dagje door te brengen in 24 Waar we een prachtige verzameling vogels kunnen be wonderen in het vogelpark 25 De volgende dag vertrekken we vroeg, gaan dwars door de Universiteitsstad 26en zoeken vervolgens de zee op bij de kleine badplaats 27 tevens vissersplaats. Als we dan de oude vuurtoren beklommen hebben zien we heel in de verte in het zuiden de nieuwe pier van 28 Wanneer we genoeg hebben van de strandgenoegens rijden we aan een stuk door naar 29 met zijn Abdij, Stadhuis, Lange Jan, ontelbare oude gevels, middel punt van het eiland 30Toevallig is het marktdag en zo kunnen we de prachtige, fleurige klederdracht van de eilandbewoners bewonderen. Na tuurlijk bezoeken we 31de „dode" koopmansstad, die een nieuwe toekomst tegemoet gaat en een middelpunt van de watersport belooft te worden, nu de zee-arm is afgedamd. In de kelder van de Schotse huizen gebruiken we een verversing en bezoeken het beroemde Stadhuis en dan gaat het weer verder. We hadden in deze provincie wel 14 dagen willen blijven maar we moeten nodig op „hoes an". Dus gaan we nu weer over 32dat zich steeds „vroom houdt" naar 33bekend om zijn turfschip, dan naar 34waar we de mooiste gotische kathedraal van ons land vinden, die we reeds uit de verte zien opdoemen. Wat een wonder van bouwkunst, vooral als we bedenken dat dit in de late Middeleeuwen werd gewrocht met de gebrekkige middelen van die tijd. We moeten verder en rijden nu naar 35 een stad die maar liefst 2.000 jaar bestaat en tot aan het einde der 18e eeuw, hoofdstad van de provincie 36is geweest. Als we nu ook nog ver melden dat hier een groot Keizer heeft gewoond dan weet u genoeg. We gaan de brug over die de rivier 37 overspant, rijden door 38een grote stad waarbij we nog even een museum bezoeken dat spe ciaal herinnert aan ons voormalige leger in Neder lands Indië. Langs de rivier 39naar 40 eertijds een sterke vesting, dat zien we wel aan de oude walmuren, nu nog bekend om een oude kerk, met een Librije zoals er in West-Europa geen tweede bestaat. Dan komen we in 41ook al zo'n oud stadje met een geschiedenis rijk aan belegeringen. Hier werd geen turfschip, doch een hooiwagen in 1590 gebruikt bij een vergeefse poging van de Span jaarden de stad bij verrassing te nemen. Eindelijk zijn we dan in 42aangekomen, een dorp dat vooral bekend is om zijn boerendansers en dan is het nog maar een wipje naar 43 een oud stadje dat echter over heel de wereld bekend is, vanwege een bedrijf dat zelfs al meer dan één en een kwart eeuw oud is. We geloven niet dat deze puzzel erg moeilijk is en we verwachten dan ook een flink aantal oplossingen. On der de goede inzenders(sters) worden 5 prijzen ver loot. 23

Het Anker | 1962 | | pagina 25