Beweging in Maatschappij en Bedrijf In de week van 3 t.m. 8 september werd op de Volkshogeschool te Diependaal een cur sus voor werknemers uit Twente gehouden. Deelnemers waren 23 jonge mannen en jongens, werkzaam bij 17 verschillende Twentse textielbedrijven. Alle deelnemers zijn 3e klas leerlingen van de kadercursus te Enschede. Door de Directie van deze school werd ook de cursus „Beweging in Maatschappij en bedrijf" georganiseerd. Het is natuurlijk ondoenlijk de hele cursus nauwkeurig' te omschrijven, maar een korte samenvatting is m.i. wel wenselijk. Maandagmorgen 3 september werden we om een uur of tien verwacht. Na aankomst zijn we welkom geheten door Dr. H. J. Eshuis, directeur van de V.H. die deze keer ook zelf de cursus heeft geleid, bijge staan door een vijftal vrouwelijke leden van de staf. Hierbij werden tevens de pro gramma's met de dagsluiting uitgereikt. Na de middag werd er al vast een groeps discussie gehouden ter oriëntatie over het avondonderwerp „de ontwikkeling der tech nische verandering in de textielindustrie". Dit onderwerp werd vakkundig ingeleid door Ir. F. H. Germans, werkzaam aan het Research Instituut der Textiel Unie. De gang van zaken bij een groepsdiscussie is als volgt De uitgenodigde spreker houdt een korte inleiding, waarbij hij tracht een zeer duide- delijk en scherp beeld van het betreffende onderwerp te geven. Na de inleiding wordt er pl.m. 15 minuten aan de cursisten de tijd gegeven om het onderwerp onder elkaar te bespreken, waar bij tevens vaak al verschillende te stellen vragen geformuleerd worden. Na deze korte pauze krijgt ieder de gelegen heid de gerezen vragen op de discussielei der af te vuren, die deze dan zo goed mo gelijk tracht te beantwoorden. In de loop van de week zijn er zo verschil lende zeer interessante gesprekken gevoerd, 0.a. over de vragen: „Waarom werken wij?" en „Welke wensen leven er in het Neder landse volk en aan welke plannen geven wij de voorrang Deze laatste vraag werd ingeleid door Drs. H. M. de Lange, directiesecretaris van het Centraal Plan-Bureau, die een ware expert op dit gebied bleek te zijn. Zijn onderwerp was meer afgestemd op het sociale gevoelsleven van de gemiddelde Nederlander. Hij gaf ook een duidelijke uit eenzetting over het doel en het nut van de huidige regeringsuitgaven (begroting 1963) en toonde daarbij tevens aan dat b.v. werktijdverkorting, loonsverhoging, hogere invaliditeitsuitkering, enz. niet berust „willekeur" van de regering, maar wel de^^ gelijk van tevoren berekend is, daar deze wijzigingen anders tot catastrofale gevolgen voor de Nederlandse economie zouden kun nen leiden. Verder hebben we als spreker gehad Mr. 1. I. C. Alberdingh Thijm, met als onder werp „Wat is de betekenis van de concen tratiebeweging in de textielindustrie voor ons De mening was over het algemeen dat de voornaamste redenen van de concentratie in de textiel industrie ishet steeds afbrok kelen der economische grenzen binnen de E.E.G.-landen, waardoor er een enorm veel grotere markt open komt te liggen voor onze textielprodukten. Hier staat tegenover dat ook de grote bedrijven uit de andere West- Europese landen hun producten op de zelfde markt kunnen brengen. Dit vergt van de Nederlandse textielindustrie (die een economisch zeer gezonde industrie is) een zo snel en goed mogelijke concentratie (samenwerking) van geld en goederen om aan de komende concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Dat dit wel nodig is blijkt als we ter oriën^P tatie een omzet vergelijking trekken tussen b.v. het grootste Twentse textielconcern Nijverdal-Ten Cate met een jaarlijkse om zet van circa 190 miljoen gulden en een zeer groot Frans bedrijf „de Boussac" met een jaarlijkse omzet tussen de 500 en 600 mil joen gulden. Daarbij biedt de concentra tie een zeer goede sociale voorziening en geeft grote mogelijkheden bij een gedegen vakopleiding. Donderdags hadden we nog als spreker de Hoogedelachtbare Heer W. Thomassen, bur gemeester van Enschede en lid van de Tweede Kamer, over het onderwerp „De overheid en wij". 26

Het Anker | 1962 | | pagina 26