De Batching kamer een dag er uit m Traditiegetrouw mag ik het bijna noemen, startte zaterdagmorgen (9 juni) 7 uur ons Samba'tje om deze vrije zaterdag de water kant op te zoeken. Want moge bos en hei de ons aller bekoring hebben, een warme dag aan het water zal allen zeker ook bevallen. Zoals gezegd startten wij om 7 uur om vja Nijverdal, Den Ham, het landgoed Eerde binnen te rijden. Al spreekt hier vergane glorie der oudheid, prachtig mooi is hier de natuur met zijn eeuwenoude bomen en het afwisselende loofhout met daartussen de boerderij met golvende akkers. Over Ommen via Balk brug en Meppel, werd Giethoorn bereikt. Een stralende zon met een fris briesje maakte ons Hollands Venetië op zijn mooist. Jammer genoeg was er geen tijd om te gaan punteren, maar moesten we na ons eerste kopje koffie verder over Vollenhove richting Staphorst. Het is altijd nog een aardig gezicht die oude klederdracht, zelfs bij kinderen blijft deze nog gehandhaafd. Wanneer wij dan zo door Staphorst rijden, valt ons het helle blauw en groen waar mee vele huizen (waarvan vele met houten schoorsteen) geverfd zijn bijzonder op. Ook de horretjes voor de ramen komen wij hier nog tegen. De Oostpolder ingereden over Emmeloord, waar eens de golven der Zuiderzee speel den, nu een mooie stad. De vele indus trieën aan de buitenkant, doen voor deze stad het beste verwachten. Verder langs vruchtbare akkers, onafzienbaar, belandden wij in Urk, waar zojuist de vissersvloot was binnengelopen en de vis aan de afslag werd gebracht. De kleine visjes die op het water achterblijven zijn een welkome prooi voor de ontelbare meeuwen, die altijd aan de haven te vinden zijn. Na deze bedrijvigheid in ogenschouw te hebben genomen, deed de zon ons naar binnen vluchten om onze kelen te laven en gingen wij dit maar doen bij Café Brouwer, waar Dini Kippers onze gast vrouw was (nog Rijssens bloed) en waar vanzelfsprekend nog even over Rijssen ge babbeld is. Onderlangs de Oostpolder gingen wij bij Kampen over de brug om het nieuwe ge deelte van de droogmaking in ogenschouw te nemen. Een prachtige rit bij zonnig weer, aan de linkerkant het Veluwemeer, aan de rechter kant zien wij hoe de ontginning zich vol trekt. Bij het eerste begin is na het riet groenhout geplant, terwijl verder onafzien bare akkers met koolzaad in bloei staan. Zo volgen wij de dijk waar wij spoedig bij Elburg het Veluwemeer laten liggen. Langs het gemaal Lovink rijden wij naar Harderwijk. Vele toeristen hebben reeds een plaats aan het strand gezocht, terwijl de hotels ook flink bezet zijn. De boot naar Amster dam slokt zo'n 200 schoolkinderen met fiets en bagage naar binnen en vaart daarna af. Nu komt onze beurt om een boottocht te maken, langs de Knardijk die naar Lely stad voert. Wanneer wij de gids, die ons vergezelde mogen geloven, zullen deze toch ten nog enkele jaren duren en gaat dit water ook weer voor de vissers verloren. Na de boottocht nog een poosje in Harder wijk met zijn oude bezienswaardigheden te hebben doorgebracht, werd de Veluwe doorkruist met als doel Apeldoorn. Hier, waar de zaterdagmarkt wordt gehouden, was éen schone gelegenheid om het ge bruikelijke cadeautje voor de huisgenoten in te slaan, daar deze markt van alles te koop biedt. Via Deventer, waar de kermis nog op volle toeren draaide, en met Holten als laatste aanleg, werd deze dag besloten. Een dag vrij van zorgen en dagelijkse be slommeringen, een dag waarop wij allen genoten hebben van de natuur en verder van wat het water op een zomerdag kan geven. Een reisje dat ik ieder gaarne wil aanbevelen. G. J. v. P. 9

Het Anker | 1962 | | pagina 9