grens van het land, door landbouwproduk- ten van andere landen tegen te houden. Maar als zoals in de Europese Gemeen schap de grens wegvalt, wordt dat moei lijker. Toch wil men er iets op vinden, zonder dat opeens een heleboel boeren het onderspit moeten delven. Men heeft de landbouw in de Europese Gemeenschap wel eens vergeleken metde kolenmijn- bouw Ook de kolenmijnbouw moet er in sommige landen bovenop komen, doordat de niet goed lopende bedrijven gesloten worden, terwijl de goed lopende bedrijven nog moeten worden verbeterd. Op die ma nier ontstaat een gezonde toestand. Het kunstmatig in het leven houden van kreupele bedrijven, die zonder steun dade lijk het loodje zouden leggen, is niets waard. Steun aan bedrijven is trouwens niet goed te rijmen met het beginsel van de vrije concurrentie; en „vervalsing van de mede dinging" is niet toegestaan. Maar hoe dan als bedrijven het door het wegvallen van de grenzen niet kunnen redden Als de concurrentie te groot wordt, als het eigen kleine land nog wel mogelijk heden biedt, maar de Europese Gemeen schap te modern blijkt Ter voorziening in de gevolgen die dat kan hebben voor de werknemer is een Europees Sociaal Fonds opgericht, dat financieel kan bij dragen bij vermindering van werkgelegen heid. En voor speciale ontwikkelingspro jecten is er een Europese Investeringsbank. Over al deze onderwerpen wordt uitvoerig geschreven in het E.E.G.-Verdrag, dat bo vendien een aantal „protocollen" bevat. En dan te bedenken dat er ook nog een Euratom-Verdrag is en een Verdrag van 6M Kolen- en Staalgemeenschap Degenen die zeggen dat het er ingewikkel der uitziet, hebben misschien wel gelijk. Maar er zit aan deze zaak ook een heel belangrijke kant waar iedereen tevreden mee kan zijn: alle onderwerpen worden in het openbaar behandeld in het Europese Parlement. Het E.E.G.-Verdrag, het Eura- tom-Verdrag en het K.S.G.-Verdrag zijn geen geheime stukken. De Europese Ge meenschap is een democratische zaak. En dat is veel waard. Overzeese gebieden Toen de Europese Economische Gemeen schap begon te werken, in 1958, hadden de Europese landen zeggenschap over allerlei 18

Het Anker | 1962 | | pagina 18