kijk het naf veilig - gereedschap: lijk op iedere patient kan worden toege past. Toch vechten de onderzoekers over de gehele wereld onverdroten door. Hun uitwisseling van gegevens wordt gelukkig niet belemmerd door politieke scheidslij nen. Hoe verheugend dit laatste ook moge zijn, veel tastbare hoop voor de patiënten geeft dit nog niet. „Dus is er inderdaad nog geen kruid voor gewassen", concludeert de niet ingewijde. Zo'n overhaaste conclusie is echter ook onjuist. Want vorderingen zijn er wel dege lijk gemaakt, al is het middel voor een of meer kankertypen dan nog niet gevonden. Er bestaan verschillende methoden om de piekte in het lichaam te bestrijden. Voor- ^prst de operatie, waarbij dus een aange- ~ast deel verwijderd wordt. Dan de bestra ling, waarvoor steeds moderner en doel treffender methoden zijn ontdekt. Vervol gens geneesmiddelen, waarmede men pijn kan verzachten en zelfs de levenskansen verbeteren. Tenslotte is er de methode van registratie, waarbij men van een groot aantal patiën ten, die aan dezelfde soort kanker lijden, uitvoerig hun levensomstandigheden, ge woonten etc. nagaat en deze onderzoekt op punten van overeenkomst. Komen deze punten van overeenkomst inderdaad voor, dan dient bij een overeenkomstige groep niet-zieken te worden nagegaan hoe vaak daarbij die gewoonte of factor voorkomt. Is het verschil tussen beide groepen bedui dend, dan mag men aannemen, dat de ge vonden uitkomst van oorzakelijke beteke nis kan zijn bij het ontstaan van die soort kanker. Maar als dat dan op deze gronden zou kunnen worden aangetoond, zal dit on derzoek nog vaak moeten worden herhaald bij steeds weer andere groepen om bij ge lijke bevindingen steeds meer zekerheid te ^krijgen. ïn hierbij moet de registrator dag in dag uit voor zichzelf het vertrouwen hebben, dat ook hiermede het grote belang wordt gediend: het bestrijden van de gevreesde ziekte. Maar ook al is men geen specialist-onder zoeker, dan geldt nog dat iedereen, hoef smid of kantoorbediende, huisvrouw of kamerlid, zich allereerst vrijmaakt van de angst voor de ziekte. Want al is dan het tovermiddel nog niet gevonden, voor vele soorten kanker is genezing zeker mogelijk. Genezing, die bevorderd wordt door een behandeling' in een zo vroeg mogeliik stadium. Sla daarom acht op de volgende 7 punten: 1. 2. 3. 4. 5. Elke verdikking in huid, tong, lippen en slijmvliezen, die groeit of gaat zweren. Elke knobbel in de borst. Elk abnormaal bloedverlies. Elke heesheid of hoest, die niet binnen enkele weken over is. Elke aanhoudende slechte spijsverte- 6. Elke moeilijkheid bij het slikken. 7. Na het 40ste jaar optredende verande ring in de stoelgang. Stel u dan vroegtijdig en onbevangen on der behandeling' van uw arts. Vergeet de angst en bedenk dat een deskundige op het gebied van kankeronderzoek gezegd heeft: Vele vormen van kanker zijn nu al te ge nezen. Dit geeft het recht om te vertrou wen, dat eens kanker als volksziekte zal zijn uitgeroeid. Denk vooral niet lichtvaardig over on deugdelijk gereedschap. Kijk het gerust na.... controleer het vóór u het gebruikt. Veilig gereedschap kan uw leven sparen. Kijk eens op de VIERDE BEDRIJFS- VEILIGHEIDBEURS (in april, Amster dam) naar deugdelijk gereedschap. 11

Het Anker | 1962 | | pagina 11