Kankeronderzoek het zoeken naar de Grote Onbekende Dat de medische wetenschap in de laatste tientallen jaren met zulke enorme forse stappen is voorwaarts geschreden is niet alleen te danken aan het' feit, dat er door onderzoek vele geneesmiddelen zijn ont dekt om verschillende ziekten te bestrij den, maar omdat ook de aanstichters van het kwaad vaak met wortel en tak konden worden uitgeroeid. Twee voorbeelden om dit te verduidelijken. De ontdekking van sulfa-preparaten, penni- ciline, streptomycine, e.d. hebben er toe geleid, dat voorheen vaak de dood eisende ziektes op een snelle en afdoende wijze werden bestreden. Wie herinnert zich niet van vroeger de gevreesde crisis tijdens long ontsteking, een ziekteproces dat weken kon duren. Nu rekent het geneesmiddel veelal in enkele dagen af met deze ziekte, waarbij het aantal fataal verlopende gevallen sterk wordt teruggedrongen. Met dit geneesmid del bestrijdt men dus de ziekte in het zieke lichaam. Maar daarvoor moet men eerst de oorzaak van de ziekte vinden om die te kunnen bestrijden met middelen, die op hun beurt slechts de verwekker zouden doden maar verder geen schade lijke invloed op het menselijk organisme hebben. Ja zelfs is het mogelijk zich bij voorbaat tegen ziektes te beschermen door inenten. Denkt u maar aan pokken, kink hoest, tetanus, difterie en kinderverlam ming. Er zijn echter ook ziektes bestreden, zonder dat een enkel geneesmiddel in het lichaam werd gebracht. De ontdekking, dat de ma lariamug de malaria overbracht heeft er toe geleid, dat naast de ziekte ook deze overbrenger werd aangevallen. Een ziekte bestrijding dus buiten het lichaam om. Al deze bestrijdingsmethoden, vaak zelfs toevallig ontdekt, maken het voor de ziekteverwekkers steeds moeilijker de mens te belagen omdat men weet wat de oor zaak van de ziekte is. De onderzoekers op het gebied van kanker moeten echter nog steeds de oorzaak var^fc de ziekte ontdekken. Directe afwending^ van de ziekte, laat staan bescherming door inenting, is helaas nog niet mogelijk. „Nog niet mogelijk", zegt de leek, „maar hoe lang zoekt men al niet, en zoekt men eigenlijk nog wel op grote schaal, goed georganiseerd, gevoed door voldoende geld bronnen Een begrijpelijke vraag, die iedereen zich zal stellen maar bovenal diegenen, die zich een dierbaar familielid door die ziekte za gen ontvallen. Natuurlijk wordt er over de hele wereld dagelijks gezocht naar de oplossing van de brandende vraag: „hoe ontstaat kanker". De resultaten zijn tot nog toe weinig spec taculair, zodat er weinig nieuws te melden valt. Temeer niet waar bepaalde kleine stapjes in de goede richting zeker niet direct wereldkundig zullen worden gemaakt om geen valse hoop te wekken. Want men vergete niet, dat kanker in aller lei variaties voorkomt, en dat, stel het ge val, dat men het geneesmiddel tegen huid kanker gevonden zou hebben, nog maar afgewacht, moet worden of het toe te die-,», nen preparaat dan ook kanker in borst, maag, long of oog zouden kunnen vernie tigen. Maar ergens moeten de onderzoekers voor zichzelf het vertrouwen hebben, dat zij eens een forse stap in de goede richting- zullen doen. Zij staan in feite voor de on menselijke taak om ook na de tiendui zendste mislukte proef hun vertrouwen in een uiteindelijk resultaat, misschien pas na de tweehonderdduizendste, of wie weet hoeveel later nog, met succes bekroond te zien. En dan kunnen zij misschien nog geen juichkreet laten horen. Want één ge slaagde proef wil nog niet zeggen, dat het eventueel gevonden middel voor wellicht een van de kankertypen nu zo maar dade- 10

Het Anker | 1962 | | pagina 10