1961 et is gebruikelijk dat men bij de jaarwisseling even stil staat om een blik terug te werpen op de achter ons liggende periode. Radio, televisie, kranten en predikanten laten geen gelegenheid voorbij gaan ons te herinneren aan hetgeen zich in de wereld afspeelde in het algelopen jaar. De commentaren zult U misschien niet waarderen en misschien zegt U ook wel: „ik geloof het wel; het komt toch allemaal op hetzelfde neer I" Maar terwijl de landelijke publiciteitsmedia U de Russische atoomproeven, de bloedige op standen in Congo, de crisis om Berlijn en de revoluties in Midden-Amerika in herinnering kwamen roepen, zijn zij niet in staat te releveren hetgeen wij als bedrijfsgemeenscha,^^ beleefden in 1961. Staat U ons daarom (oe daaraan een korte terugblik te wijden. 1961 bleef in de schaduw bij I960, hetgeen ook moeilijk anders kon. De bezetting van onze afdelingen was geringer, vooral in de Weverij „Geurne' omdaf de Amerikaanse afnemers grote voorraden jufedoek hadden en daarom weinig geneigd waren nieuwe orders te geven. Pas in het laatst van hef derde kwartaal kwamen de verschepingen weer op gang om in weinige weken onze grote voorraad brede rollen tot nul te reduceren, zodat we nu weer op bestelling werken. Deze weverij Geurne" heeft dit jaar voor grote problemen gezorgd. De aflopende orders in het voorjaar maakten een groot aantal wevers in die afdeling overbodig, terwijl thans de verkopen moeten worden beperkt omdat we niet genoeg wevers kunnen aantrek ken om alle getouwen te kunnen benutten. Onze afleveringen worden nu dus weer bepaald door de mogelijkheid nieuwe wevers te kunnen aanwerven voor de „Geurne", Door de teruggang in de Amerikaanse tapijtindustrie is onze export belangrijk kleiner ge weest dan in I960, alhoewel nog bijna evengroot als in 1959. Een zeer moeilijke situatie ontstond toen de uitzonderlijk hoge ruwe jute prijzen ons nood zaakten de prijzen te verhogen, terwijl onze concurrenten in Calcutta, India dit niet deden (integendeel, zij verlaagden de prijzen) omdat zij zelf goedkopere ruwe jute uit eigen land betrokken, Het is duidelijk dat deze ongunstige prijsbeweging ons drong tot de vervaar diging van andere artikelen met een betere marge. Dit werd tijdens de tweede helft van 1961 enigszins mogelijk gemaakt doordat b.v. de Amerikanen zwaar jutedoek gingen kopen voor de vervaardiging van damestassen. Het beeld van het verloop van de ruwe jute prijzen is in het afgelopen jaar schrikbarend geweest. Terwijl de prijzen in september al sterk begonnen op te lopen, bereikten deze in de eerste maanden van 1961 een sedert de Koreaanse oorlog ongekend hoog peil. Het gevolg hiervan was dat de klanten hun orders zolang mogelijk gingen uitstellen om 1^^ trachten tegen lagere prijzen te kunnen kopen. Ofschoon de nieuwe ruwe jute oogst aarv^^ft zienlijk lagere prijzen heeft veroorzaakt, is het niveau van voor de stijging niet weer terug gekeerd. Inmiddels hebben onze klanten hun behoeften in de tweede helft van dit jaar moeten dekken, zodat de bedrijfsbezetting thans groot is. De moeilijkheid waarmede wij thans te kampen hebben is de personeelsschaarsfe in diverse afdelingen. Deze heeft er o.m. toe geleid dat we een overeenkomst hebben aangegaan met een confectiebedrijf dat jutezakken voor ons naait. Vroeg in het voorjaar werd de 45-urige werkweek ingevoerd, welke in de loop van het jaar steeds algemener werd. Ofschoon het een plezierige aanwinst betekent voor alle betrokkenen, bleek in het algemeen toch wel dat in een periode van schaarste aan perso neel, het bekorten van de arbeidstijd de problemen vergroot werden. Deze moeilijkheden hef hoofd te bieden is de voornaamste taak van de leiding van het bedrijf. Een taak waarbij overleg tussen werkgever en werknemer onontbeerlijk is. Voor het nieuwe jaar wensen wij onze lezers alle goeds toe, in het gezin zowel als bij hun werk. Prettige Kerstdagen (zelfs vier vrije dagen I) en een gelukkig 1962. REDACTIE HET ANKER. 2

Het Anker | 1961 | | pagina 4