De heer Waanders vraagt of er geen pres sie uitgeoefend is, waarop geantwoord wordt dat het geheel op vrijwillige basis is. De heer Nijland zegt dat het hem niet be kend was dat er in de Naaierij in ploegen gewerkt werd. De heer Waanders beantwoordt deze vraag en zegt, dat dit mensen zijn die reeds in ploegen werkten in de Weverij. Toen ze overgeplaatst werden naar de Naaierij i.v.m. de moeilijkheden in de Weverij, heb ben ze zelf gevraagd om in ploegen te mo gen blijven werken, omdat ze anders te veel schade hadden. De heer Waanders zegt dat dit niet in de O.R. besproken is, maar in een bespreking met de bedrijfs- ^teiding. ^Wervolgens vraagt de heer Waanders hoe lang men denkt dat dit zal duren. De heer Pavlicek antwoordt dat gedacht is aan pl.m. 3 maanden, maar is het eerder bekeken, dan duurt het niet zo lang. De heer Kippers zegt dat hij liever heeft dat het 6 weken duurt dan 3 maand. De heer Meijerink breng naar aanleiding van de opmerking van de heer Waanders in de vorige vergadering over de lonen van de wevers, nog eens de toestand in de Geurne naar voren. Spreker zegt dat de lonen in Geurne hoger liggen dan in de Boomkamp en vraagt of het wel juist is dat mensen die geschoold zijn lager in loon liggen dan mensen die niet geschoold zijn. De Voorzitter zegt dat het ook andersom gedraaid kan worden. De mensen die in de andere afdelingen zijn gekomen i.v.m. de slapte in Geurne, krijgen gemiddeld loon uitbetaald. Doordat dit nu langer duurt dan we ver wacht hadden, beginnen verschillende mensen hierover te praten en krijgt men •moeilijkheden hiermee. De heer Meijerink zegt dat de toonverschil len van de wevers en b.v. arbeiders uit de Krasserij wel begrijpelijk zijn, maar dat een goed-geschoold wever minder kan ver dienen dan een ongeschoold, is niet be grijpelijk. De Voorzitter vraagt hoe men daar dan zo'n hoog gemiddeld loon kan hebben. De heer Meijerink zegt dat de toestand daar niet gezond is en dat ook de toestand in de andere afdelingen niet goed ligt. De Voorzitter zegt dat deze toestand zo gegroeid is. De automaten lagen hoger in loon dan de gewone 4 getouwen. De linoleum liggen weer hoger en het breeddoek nog hoger. De heer Meijerink vraagt waarom deze lo nen zoveel hoger liggen. Hierop antwoordt de Voorzittg^dat/deze zo zijn vastgesteld. De heer Meijerink is heter niej/mee/eesis dat een ongeschoolde meer _wërdiem dan een geschoolde en hun gemiddelde/is daar door ook hoger. yS De Voorzitter antwoordt dat e/ onderling ook wel verschillervm zijn. De heer Waanders zegt dat ,deze kwestie 3 maanden geleden ook reeds besproken is op het loonbureau. Iemand die op de automaten weefde, was niet tevreden over zijp loon. Eerst waren de loonmogelijkheden van de automaten hoog, later heeft er een ver schuiving ten ongunste van de automaten plaats gehad. Bij de laatste ontwikkeling is hier nog weer eens de nadruk op gelegd. Het is een grote tegenstelling dat de geschoolden veel lager liggen dan de ongeschoolden, waarom dan ook gevraagd is of de verhoudingen wel goed lagen. Er zijn toch wel enige mo gelijkheden geschapen dat deze lonen iets hoger kwamen te liggen, maar het blijft een moeilijk probleem. Het moet toch wel weer eens bekeken wor den of hier iets aan te doen is. De Voorzitter zegt dat dit punt genoteerd zal worden. Verder merkt de heer Meijerink op, dat er een klein foutje zit in het vakantierooster 1961/1962. Met St. Nikolaas is voor de A-ploeg (laat) 3.5 uur collectief vastgesteld, maar dit moet 3 uur zijn, omdat deze ploeg 8 uur per dag werkt. Dit zal worden genoteerd. De heer J. H. Seppenwoolde vraagt of er in de Spinnerij nieuwe tarieven komen zoals men hier en daar hoort zeggen. De Voorzitter antwoordt dat dit niet het geval is. Wel hebben wij de heer Stegink, (die ook de cursus voor de tariefcommissie heeft gegeven) gevraagd om de Spinnerij in zijn geheel onder de loupe te willen nemen en dan advies te geven betreffende eventuele veranderingen, eventueel ook in de tarie ven en hierover een rapport te geven aan de Directie. Het is nog niet bekend of hier iets uit zal komen, indien zou blijken dat er geen verbeteringen aangebracht zouden kunnen worden. De heer Seppenwoolde zegt dit gevraagd te hebben naar aanleiding van een klacht van iemand uit de Spinnerij over het loon. Spreker vraagt of deze nog doorgegeven 15

Het Anker | 1961 | | pagina 17