lets over namen in Rijssen A w Elke stad, die zichzelf respecteert, geeft van tijd tot tijd een adresboek uit en natuur lijk beschikt dus ons dierbare Rijssen ook over iets dergelijks, al noemt men het dam, ietwat plechtiger huisnummerlijst. In deze Jijst vindt men alle wetenswaardigheden J>ver de samenstelling van het gemeente bestuur, kerkgenootschappen, belastingkan toren, brandmelding, E.H.B.O.-posten, Kruis verenigingen, enz. Verder een lijst met straatnamen waarin per straat en per huisnummer alle gezinshoofden worden op gesomd, terwijl men achterin het boek werk een alfabetische lijst aantreft van- deze gezinshoofden met hun adressen. Wanneer men deze laatste lijst eens wat nauwkeuriger doorneemt (wij deden het met die van augustus 1961) dan kan men interessante dingen te weten komen over de samenstelling van de Rijssense bevol king. Weet U bijv. welke naam het meeste voor komt Het is Baan met 96 gezinshoofden ruim baan voor de Baanen De Voortmannen doen hun naam eer aan met 72 stuks. Een respectabel aantal, al ligt het ver achter bij de dragers van de gele trui. In de kopgroep liggen verder nog Nijland met 69, Ligtenberg met 63, Habers 53, Ten Hove 52, Nijkamp 51, Ter Harmsel 49, Poortman 42, Nieuwenhui.s 40, Kreykes 38, ^Vessels 36, Jansen 35, v. d. Noort 33. eer in de achterhoede komen dan Pas, v .d. Maat, Ten Bolscher, Bakker, Brinks, Nijsink e.a. Nemen we de minder algemene namen, dan is Rijssen van alle markten thuis. We hebben tweemaal Kommer, waartegen over zesmaal Troost; naast Zonnebelt ook Manenschijn, naast Smalbrugge ook Bre- denoord. Namen die eindigen op -berg bij de vleet: Dannenberg, Danneberg, Hoevenberg, Kwin- tenberg, Karstenberg, Klein Ligtenberg, Ligtenberg, Legtenberg, Notteberg, Van Lindenberg, Klein Schaasberg, Wouden berg, v. d. Berg, Ten Berge en Steunenberg. De -kampen geven ook geen kamp Dollekamp, Dijkkamp, Hoogkamp, Lan- kamp, Langkamp, Mekenkamp, Moorkamp, Nijkamp, Ruiterkamp, Rutterkamp, Velt- kamp. Wilt U ook de Kamp van voren, dan kunt U dat krijgen met Kamphuis of alleen maar Kamp. We spreken nog niet eens over de uit gangen -ink, die bijna niet te tellen zijn. Houdt U van vogels We hebben Pouw, Musch, Pauwe, Valk, Vink, terwijl op de Markeloseweg alleen al zes Arenden huizen (maar dit zijn voornamen). Ook zingende dieren zijn er in Rijssen Krayenzang, Kreyenzang, Vosgezang, Vo- schezang. De adel is eveneens vertegenwoordigd met 8 Keizer(s), 1 Koning, 3 Prins(en), 1 Rid der en ook nog 2 Dijkgraaf(en). Een De Quai hebben we nog niet, wel 8 De Goeijen. Een biologische bijzonderheid is, dat we in Rijssen één Haan hebben, geen enkele Hen, maar toch Kiekens. Zoekt men het in beroepen dan vinden we Bouwmeester, Brouwer, Leyendekker, Smit, Snijders, Schipper, Timmerman, Visser, Visscher, voor rechtskundige bijstand één Pleiter, voor de dames één Kousemaker en één Strijker, voor de vele Mulders één Mo lenmaker, voor het hotelbedrijf één Kok en voor onze schapenhouders verschillende Schepers. Verder beschikken we over 4 Koetsiers en maar liefst 16 Kosters, dus voor elke kerk ongeveer twee. Tenslotte, hoewel we maar één Ziekman hebben, zijn er wel 6 Dokters en voor onze muziekliefhebbers één Trompetter en Trom melen. Andere mensen staan er meer ge kleurd op, zoals Blaauwhoek, De Bruin, Bruinsma, Bruins, Witvoet, Witkop, Zwart- bol. Onze beroemde zeehelden hebben ook in Rijssen nageslacht; we vinden Hein, De Ruyter, De Wit. Drie winstreken zijn aan wezig in v. d. Noort, Oostdijk, Oosthoek, Westerik. U ziet dat er uit zo'n adressenlijst meer te halen is, dan op het eerste gezicht lijkt. 9

Het Anker | 1961 | | pagina 9