Samenspel is voorwaarde Voorwaarde voor het slagen van de nieuwe voetgangersregeling is het goede samenspel tussen voetgangers en overige weggebrui kers. De voetganger zal zich terdege moeten realiseren dat hij niet zonder uit te kijken op de weg moet stappen (zie de foto): een auto stopt maar niet zómaar, en een scoo ter, motor of brommer nog minder. Hij zal er rekening mee moeten houden dat een voertuig, dat een snelheid van 50 km/ uur heeft, een remweg van 25 m nodig kan hebben om tot stilstand te komen. Wacht op ruimte in de verkeersstroom. En dan: ^irzel niet om over te steken, als een voer- Aig nog voldoende ver weg is om tijdig te Kunnen stoppen; er kunnen misverstanden tussen U en de bestuurder van dat voer tuig ontstaan met alle ernstige gevolgen van dien. Steek voorts snel en zonder onderbreking over, zo mogelijk in groepjes tegelijk, en houd op de zebrapaden zoveel mogelijk rechts, opdat „tegenliggers" in het voet gangersverkeer eveneens zonder haperen naar de overzijde kunnen komen. Ten slotte: maak bij door de politie of met be hulp van verkeerslichten geregelde kruis punten gebruik van de eventueel aanwe zige voetgangerslichten. Als deze er niet zijn, dan mag U pas oversteken als het verkeer op de weg, die U wilt oversteken, een stopteken heeft gekregen. En houd ook dan nog rekening met afbuigend ver keer. Voor de overige weggebruikers geeft het Verbond voor Veilig Verkeer de volgende raadgevingen. Nader kalm de zebrapaden, die U reeds van ver kunt zien liggen en die anders zijn aangeduid door het bord „nadering voetgangersoversteekplaats" neem even het gas weg, houd even de trappers stil. Stop eventueel soepel en kijk nog even of de man achter U merkt dat U van plan bent te gaan stoppen. Houd vooral rekening met ouden van dagen, die niet zo snel ter been zijn, moeders met kinderwagen die evenmin zo snel kunnen lopen en vooral met kinderen. Geef duide lijk te kennen dat U wilt stoppen, als U iemand ziet die graag wil oversteken: U bevordert er een beter samenspel mee. U moedigt het snel en ordelijk oversteken aan als U rustig wacht. En tenslotte: geef de voetgangers óók voorrang als zij recht door willen en U links of rechts afslaat. Deze wenken kunnen het samenspel tussen voetganger en automobilist ten goede ko men. Als U deze wenken in acht neemt, werkt U mee aan een veiliger verkeer. 7

Het Anker | 1961 | | pagina 7