■peti beschermde, door knipperbollen gemar keerde, oversteekplaatsen nogal eens moei lijkheden met zich brachttal van gevaar lijke manoeuvres, zowel van de voetganger als van het overige verkeer, kon en kan men dagelijks waarnemen. Nieuwe regeling Een behoorlijk „samenspel" tussen de on derscheidene categorieën weggebruikers kwam derhalve niet tot stand en de rege ling voldeed in de praktijk dus niet geheel. Er werd dus naarstig gezocht naar een op lossing, die in de praktijk beter zou vol doen. Met ingang van 1 november a.s. is de po sitie van de voetganger als deelnemer aan het verkeer stringenter geregeld. Met ingang van deze datum zal de knip- perbol in het stads- en dorpsbeeld ver dwijnen, hoewel hij buiten de bebouwde kom nog kan worden gehandhaafd. Van die datum af biedt de zebra bescherming aan elke voetganger, die zich daar op be vindt. Niet het kenbaar maken van de wens om er gebruik van te maken geeft de overige weggebruikers de verplichting voor de voetganger te stoppen, maar het verkeer is slechts verplicht de zich op de zebra bevindende voetganger gelegenheid te geven ongehinderd de overzijde van de straat te bereiken. Populair gezegdvoor rang te verlenen. Er is geen regel zonder uitzonderingen bestuurders van politie-, brandweer- en zie kenwagens die signaal geven behoeven niet voor de zich op een zebra bevindende voetganger af te remmen en de voetganger is verplicht bij hun nadering ijlings het zebrapad te verlaten. Ook uitvaartstoeten en militaire colonnes waaronder begr^fc pen de gemotoriseerde colonnes van de Be^^ scherming Bevolking mogen doorrijden. Nog een andere verplichting van de voet ganger: hij is krachtens de wet verplicht om gebruik te maken van een als zodanig aangegeven oversteekplaats, als hij binnen een afstand van dertig meter daarvan zou willen oversteken, (zie de foto). Deze be paling geldr niet als hij om de zebra te bereiken eerst een rijbaan zonder zebra zou moeten oversteken. Ook geldt deze re geling niet, als hij zich begeeft van of naar het dichtstbijzijnde trottoir van of naar de halte van een openbaar middel van ver voer (tram of bus): als deze zich bevindt op minder dan dertig meter afstand van een zebra, dan behoeft de voetganger daar voor niet om te lopen. Uitkijken is dan echter dubbel geboden, want bestuurders van voertuigen zullen binnen deze afstand immers geen overstekende voetganger ver wachten. Als er geen oversteekplaats binnen dertig meter aanwezig is, is de voetganger ver plicht haaks over te steken. Voor de gemotoriseerde weggebruikers is eveneens een apart puntje waarop moe^P^ worden gewezen. Omdat geparkeerde voer tuigen het uitzicht van de overstekende voetgangers maar al te gemakkelijk drei gen te belemmeren, is het verboden te stoppen óf te parkeren op of binnen vijf meter afstand van een oversteekplaats. Dit betekent uiteraard niet dat, als men stopt om een overstekende voetganger gelegen heid te geven ongehinderd de overzijde van de rijweg te bereiken, men dit dan ook op tenminste vijf meter van de zebra af moet doen. 6

Het Anker | 1961 | | pagina 6