Voetgangers op zebra's beschermd. Van 1 november af: Op 1 november a.s. treedt de nieuwe voet gangersregeling in werking. Van die datum af zullen de knipperbollen binnen de be bouwde kom buiten werking zijn en op de duur verdwijnen, en zullen voetgangers onder vrijwel alle omstandigheden op de zebrapaden bescherming genieten. Het rij dend verkeer is van die datum af verplicht de op zebra's overstekende voetgangers on belemmerde doorgang te verlenen. Daar tegenover staat dat de voetganger ver plicht is van een zebrapad gebruik te ma ken als dat zich bevindt op minder dan dertig meter afstand van de plaats, waar hij gedacht had te zullen oversteken. Voorts moet de voetganger afzien van zijn rechten #ls er een politie-, brandweer- of zieken- uto' nadert die signalen geeft, en als er een begrafenisstoet of militaire colonne passeert. Voetganger niet langer „vogelvrij" De „motorisering" in ons land neemt hand over hand toe. In 1950 telde Nederland 1 auto op 41 inwoners, in 1960 was dat al 1 op 22. Naar raming zal in 1970 deze ver houding 1 op 12 zijn, terwijl wordt ver wacht dat in 1980 elke zesde Nederlander een auto bezit. Met deze cijfers is voldoende aangetoond, dat de voetganger gaandeweg letterlijk èn figuurlijk meer en meer in de ver drukking komt. Ook de ongevallen cijfers spreken een dui delijke taal: in 1960 vielen 1900 mensen aan het verkeer ten offer en niet minder dan plm. 500 daarvan verloren het leven als voetganger. Reeds enkele jaren geleden heeft de over heid, die inzag dat de veiligheid van de voetganger bij de toeneming van het ge motoriseerde verkeer ernstig in het ge drang zou komen, regelingen ter beveili ging van deze categorie verkeersdeelne mers getroffen. Deze bescherming bestond hieruit, dat de voetganger, die zich bevond op een voetgangersoversteekplaats al gauw „zebra" genoemd die voorzien was van oranje knipperbollen, niet gehinderd mocht worden door bestuurders van voer tuigen en trams. Naast deze beschermde oversteekplaatsen kwamen zebra's zonder knipperbollen, die echter geen enkele be scherming boden en die uitsluitend ten doel hadden een gericht oversteken van de voetgangers te bevorderen. Waarschijnlijk door de hoge installatiekos- ten bleef ook het aantal beschermde over steekplaatsen te gering. Het is mogelijk hieraan te wijten, dat het gebruik van de 5

Het Anker | 1961 | | pagina 5