SLECHTHOREND en toch meedoen! U weet allen wat een blinde is. Weet echter ook wat een slechthorende is? Is dat niet die „dove" waar je wat harder tegen schreeuwt Dit laatste nu, is een schromelijk misver stand, waarvan vele „doven" in ons land ^geds de dupe zijn geworden of nog worden kunt je er ook nog gemakkelijk af ma ken door die „dove" links te laten liggen. Hij verstaat je immers toch niet Vooral dat laatste Links laten liggen Hem aan zijn lot overlaten Slechthorenden vertellen wel eens dat zij zich eenzaam gevoelen, dat zij vaak bui ten de samenleving staan, dat zij weinig', vrienden hebben. Zij hebben dikwijls het gevoel dat zij op, de wip zitten, omdat zij zich noch in de goedhorende, noch in de slechthorende we reld thuis gevoelen. Zij willen echter in de wereld van de goed-| horende leven. Voorwaar geen benijdenswaardige positie.4 Mogen wij het eens zo zeggen, dat slecht-f. horenden een groep van zintuigelijk ge brekkigen is, wier gebrek leidt of dreigt tej leiden tot een belemmering van de sociale] processen Of, om dat eens eenvoudiger te zeggen Vele slechthorenden hebben er moeite mee om in deze maatschappij de nodige relaties met hun huisgenoten, met hun mede-arbei ders, met hun verenigingen of kerk nor- ^fcaal te onderhouden. ™u zal in vele gevallen de specialist een hoorapparaat voorschrijven, waarmede de slechthorende zich vertrouwd dient te ma ken. Het is onjuist om te beweren, dat bij het aanschaffen van een hoorapparaat de slechthorende „automatisch" weer normaal wordt. Zonder goede voorlichting zal dit of op S een grote teleurstelling of op een inge beeld herstel uitlopen Het moment van de verstrekking van een hoorapparaat aan een slechthorende is der halve het moment om hem over allerlei moeilijkheden te benaderen; om hem de eigen situatie daarbij zijn moeilijkheden onderkennend en begrijpend duidelijk te maken. De bediening van het apparaat moet wor den aangeleerd; technische wenken moe ten worden gegeven. De ervaring leert, dat deze gebruiks-tech- nische adviezen het meeste effect opleve ren als zij in het eigen milieu van de slechthorende (dus meestal bij hem thuis) S| geschieden. 'ÜDe huisgenoten zijn veelal verheugd dat een onaangename toestand tot het verleden gaat behoren en geven meestal grif hun medewerking'. Zij moedigen de drager van het apparaat |aan en met hulp van een gespecialiseerd "maatschappelijk werker of adviseur van de vereniging wordt getracht tot een oplossing te komen. De Vereniging tot Bevordering der Belan- Igen van Slechthorenden, waarvan het Cen- Itraal Bureau te Amsterdam, 2e Const. Huy- gensstraat 73, is gevestigd, heeft in de loop der jaren een maatschappelijke dienst op- 'gebouwd, bestaande uit een aantal gediplo meerde maatschappelijk werkers en ruim 100 vrijwilligers (adviseurs) over het ge hele land verspreid. Deze adviseurs offeren vele uren van hun vrije tijd voor hun slechthorende mede mens om hen bij hun moeilijkheden te helpen. In mei van dit jaar heeft de directeur van genoemde vereniging al één en ander over de hulp aan slechthorenden aan een aan tal Rijssenaren verteld. In die vergadering werd de wens te kennen gegeven om hier over in oktober/november a.s. voor een groter publiek nog eens terug te komen en nog eens uitvoeriger bij verschillende din gen stil te staan. Binnenkort zult U dan ook horen waar die vergadering wordt gehouden en krijgt volop gelegenhed met Uw vragen naar voren te komen. 17

Het Anker | 1961 | | pagina 17