Het schoolboek aangevuld (I) Het is niet voor niets dat krant, radio en televisie steeds aankomen met moeilijke be grippen zoals O.E.E.S., Euratom, K.S.G., Euromarkt, Vrijhandelszone. Ons leven van alle dag verandert sneller dan we denken. We weten dat „de wereld kleiner is gewor den": het is maar een wipje van het ene land naar het andere. De landen zijn zo ^ttcht bij elkaar gekomen, dat sommige sta- ^Pn besloten samen een groter geheel te vormen. In onze omgeving in West-Europa, is dat grotere geheel de Europese Gemeen schap. Zes landen zijn in die Europese Gemeenschap aaneengeslotenNederland, België, Luxemburg, Duitsland, Frankrijk en Italië. De zes landen van de Europese Gemeen schap willen het zover zien te krijgen, dat de onderlinge grenzen verdwijnen, zodat mensen en goederen niet meer tegengehou den worden. Het moet mogelijk zijn een pakje naar Frankrijk te sturen zonder speciale formulieren in te vullen, die mooie schoen uit Italië te kopen zonder hoge invoerrechten te betalen. Het moet moge lijk zijn naar Luxemburg te reizen om daar een nieuwe baan te nemen, zonder dat men er wordt behandeld als „buiten lander" (die er het eerst uitvliegt als de zaken minder goed lopen....). De zes landen van West-Europa die samen de Europese Gemeenschap vormen, willen die Gemeenschap zien te maken tot één groot geheel, éér. groot gebied waarin zo weinig belemmeringen gelden als binnen ^Én van de zes landen afzonderlijk. Wit alles hebben Nederland, België, Lu xemburg, West-Duitsland, Frankrijk en Italië besloten. De Europese Gemeenschap komt nu tot stand. En in tal van bedrijven, overal in die Gemeenschap, is men bezig zich aan de nieuwe omstandigheden aan te passen. Opeens ziet men dat het vertrouwde afzet gebied het „eigen land" groter wordt: als de grens met België geen belemmering- voor de handel vormt, dan is België een land waar onze goederen even gemakkelijk kunnen worden afgezet als in Nederland zelf. De „markt" is dus groter. De markt is zelfs groter dan Nederland en België teza men. Want de Europese Gemeenschap om vat ook Luxemburg, West-Duisland, Frank rijk en Italië Al die landen vormen sa men het nieuwe, veel grotere gebied dat nu rondom ons vrij komt te liggen voor onze produkten. Wat een kansen voor onze fa brieken, wat een produktiemogelijkheden, wat een export, wat een werkgelegenheid Maar wacht even: als ons afzetgebied zo veel groter is omdat België ons eerste voorbeeld vrij toegankelijk wordt, dan is dat grotere geheel ook iets waar de fa brieken in Beigië van kunnen profiteren. Voor de Belgische bedrijven komt, als de handelsbelemmeringen er niet meer zijn, Nederland vrij als afzetgebied. En niet al leen Nederland Ook Frankrijk, West- Duitsland, Luxemburg en Italië gaan teza men het grotere afzetgebied vormen voor de Belgische bedrijven, die eerst gewend waren met een veel kleiner „binnenlands" afzetgebied te werken. En wat zien we dus gebeuren Dat aan de ene kant onze produkten terecht komen op een grotere markt, maar dat op die grotere markt ook de produkten van de andere landen natuurlijk gemakkelijker te recht kunnen komen; die grenzen die be scherming boden door hoge invoerrechten op „buitenlandse" goederen, verliezen hun betekenis. En dus: grotere afzetkansen, ja; maar ook: grotere concurrentie. Hoe een bedrijf hierop zal reageren is al aan verschillende voorbeelden te zien: Sa menwerking met andere bedrijven, omdat men voelt met anderen sterker te staan. Ook is het mogelijk zich op een be- bepaald produkt te gaan specialiseren en sommige artikelen, waarin zware concur rentie dreigt, af te stoten. Het spreekt vanzelf, dat deze veranderin gen in de omgeving van Nederland van betekenis zijn voor de bevolking van onze zes landen. De regeringen verwachten van de nieuwe, grotere markt over het alge meen een grotere welvaart. Het is de moei te waard zich te verdiepen in wat er in de Europese Gemeenschap gebeurt: voorvallen en feiten die van ingrijpend belang kun nen zijn, maar die de schrijvers van onze schoolboeken niet konden voorzien. Over het algemeen zijn het krant, radio en televisie die ons wegwijs moeten maken in deze gebeurtenissen. Zij zorgen ervoor dat het schoolboek wordt aangevuld. 5

Het Anker | 1961 | | pagina 5