Als de jongens en meisjes het boekje „Tex- tielquiz 1961" goed hebben doorgenomen, hoeven ze praktisch geen vraag te missen, tenzij.... ja tenzij de plankenkoorts de ergste vijand van de mens op het podium je te pakken heeft. Dan weet je het ant woord wel ergens, maar het wil niet te voorschijn komen. „Wat zijn wollen stoffen" vroeg de quiz master aan een deelnemer en te prompt kwam het antwoord: „VAN DIEREN", waar op Cees de Lange weer prompt inhaakte met „Nou, eerlijk gezegd hoeft het niet van Dieren te komen. Apeldoorn was evengoed, maar vertel me nu nog even wat wollen stoffen zijn". Steeds spannender werd de wedstrijd tus sen de scholen en tussen de leerlingen onderling. Op het grote score-bord voor in de zaal werd de puntentelling zeer nauw keurig van minuut tot minuut bijgehouden. Van de Wilhelminaschool te Rijssen waren de leerlingen J. Harbers en Jannie Nijland blijkbaar de besten van hun klas, waar het Textiel betreft. Ze wisten er dan ook heel wat van. Janny hield het heel lang vol, maar moest helaas door het „merceriseren" de eerste prijs overlaten aan R. Ronate van de Christelijk Nationale School te Marle (65 punten). Janny werd met een tweede prijs eigenares van een prachtige vulpenset, van het merk Pelikan. Haar school ging met de derde prijs strijken, een bedrag van f 75,werd aan het plaatsvervangend hoofd van de school uitgereikt, ter vrije besteding ten bate van de school. De school had dan ook 123 punten behaald, terwijl de hoogste school uit deze groep de O.L. School Else- nerbroek was met 124 punten (tweede prijs f 100,voor de school). De eerste prijswinnaars van de hele avond waren de leerlingen van de Chr. Nat. School te Marle, die voor hun school een bedrag van f 150,mee konden nemen. Janny Nijland hield het lang vol Gerry Bo Iks aan de beurt Door dit spel, op zo'n prettige manier ge speeld, onderbroken door tractaties en be hendigheidsspelen, kwam wel zeer duide lijk naar voren wat er alzo te doen valt in de textielindustrie; niet alleen spinnen en weven komt er aan te pas, maar een groot aantal bewerkingen waar de doorsnee leek geen idee van heeft. Maar deze kinderen wisten het. Wat ont staat er achter de sterkmachine was de vraag en als goede antwoord kwam „de „weversboom". Maar vragen, welke enigszins listig lane|^ de zelfkant van de textielindustrie ware^B uitgedokterd, bleken voornamelijk hinder nissen te zijn: Wat verstond men vroeger in Twente onder Holland de antwoorden hierop waren verschillend, zoals„Bra bant", „Overijssel", „Hengelo" en meer van die gissingen. Wel wist men wat een „Linnenreder" was en een „Fabriqueur" en „Twijnen" en „Twisten" en dat vormde gelukkig de hoofdzaak op deze buitengewoon spannen de, prettige en afwisselende avond. Een daverend applaus voor de „quiz-miss", mej. Heinsius, de jury, bestaande uit tex- tieldeskundigen, de muziek, de Textielvak- school en Cees de Lange, kwam de jon gens en meisjes uit het hart, dat kon je wel horen en zien.

Het Anker | 1961 | | pagina 4