as A ZWEMMEN IS GEZOND! Er staat voor de komende tijd veel vóór en naast onze deurdat begint al bij de Pink sterdagen, die we pas gehad hebben en dan de zomer waar we al bijna 2 jaar zo echt naar uitzien en ons optimistisch op ver heugen. En wat we naast onze deur hebben, is in let terlijke betekenis, dat héél mooie, héél nieuwe zwembad, dat zaterdag 6 mei j.l. haar eerste openbare kijkdag hield en waaraan we deze zo mer veel vreugde ho pen te beleven. Honderdtallen „stoeren" gingen ons vóór, aangelokt door het feit dat de temperatuur aangegeven stond als 17 graden, maar dit moet wel het ondiepe pierebad geweest zijn, gezien de vele blauwe neuzen en bibber- kindertjes die de buitenkant van het water maar koud vonden. De hoge plank werd ook ingewijd en het springen was dan ook niet van de lucht. We hebben ons wel afgevraagd of moeders die niet gaan zwemmen, maar wel bij hun kleuters een oogje in het zeil komen hou den, altijd door het water moeten waden om naar het zandstrandje of zonneweide te komen. Misschien ligt het in de bedoeling het gras tapijt niet met schoenen te betreden, dat kan natuurlijk ook en de tijd zal ons dat wel duidelijk maken. Overigens was er heel wat belangstelling om naar „de Koerbelt" te komen kijken, het kleuterbad, het instructiebad en het grote wedstrijdbasin met startblokken dwingt dan ook wel onze bewondering af en we hopen dat er menige wedstrijd ge zwommen zal worden. Maar zelfs al gaan we alleen maar naar het bad om wat te poedelen en heerlijk van de zon te genieten, dan al kunnen we veel plezier van dit bad met z'n helder fris water beleven. Maar de bedoeling is na tuurlijk wel dat er op grote schaal op an dere wijze gebruik van wordt gemaakt en wel, dat alle kinderen uit Rijssen nu heel jong gaan leren zwemmen. Dat ze dit kunnen is heel belangrijk ook om de sport zelf. Het verruimt hun borst kas door de flinke ademhaling die men bij het zwemmen nodig heeft en het staalt arm-, been- en rugspieren. En heeft U een slechtetend kind Ga dan geen liflafjes koken en er een moeilijk verwend jongetje of meisje van maken, maar stuur het naar het zwembad, op de fiets of lopend, want ook wandelen is een gezonde sport en ze mogen er best wat voor over hebben. U zult zien dat U zo'n kind na korte tijd al een pak boterhammen mee kunt geven en dat het dikke blozende wangen krijgt. We spreken over „flinke ademhaling" bjfl het zwemmen. Denken we eigenlijk ooit over onze adem haling Nooit. We halen adem om te leven, maar wat zou dit nog meer zijn Eigenlijk is het heel simpel. Wanneer we buiten zijn en diep frisse lucht inademen, dan zuigen we onze longen vol met zuur stofrijke lucht. Iedere hartslag doet ons bloed door het lichaam stromen, ook langs de longen met al die frisse lucht en zo neemt het bloed weer de zuurstof op om het verder naar ieder klein onderdeel van ons lichaam te transporteren en dit te voeden. Daarom is het ook zo belangrijk om buiten eens diep in te ademen (door de neus) en dan deze adem even vast te houden alvorens uit te ade men. We geven dan het bloed extra gele genheid om de zuurstof op te nemen. Zo zien we weer hoeveel er eigenlijk schuilt achter een flinke ademhaling bij het zwem men of het wandelen en dat de natuur ons dat zó maar geeft. We moeten er echter eens een keer opmerkzaam op gemaakt worden. Probeert U het maar eens.

Het Anker | 1961 | | pagina 14