Waarom ^gemakkelijke betalingscondities" zijn twee ^^■Dorden, die mensen, die slecht met hun Tiuishoudgeld weten om te gaan, als mu ziek in de oren klinken. Immers, men stelt zich in het bezit van een bepaald begeerd of benodigd artikel en dat betalen, ach dat zal wel gaan, het is immers steeds maar een klein beetje, maar ook dat kleine beetje valt soms tegen wanneer men geen financiële kunstenaar is en zo worden deze beetjes meerdere beetjes, men gaat U aan manen via één of ander incassobureau en deze bureaux werken niet voor niets. Het extra bedrag wat U te betalen krijgt wordt hierdoor steeds hoger en U zinkt steeds verder in een diepte, waar geen andere weg meer mogelijk is, dan het ene gat te stoppen met het andere. En wanneer het gekochte artikel versleten is, moet de be taling soms nog geschieden en zo niet, dan is er weer geen geld om nieuw te kopen. Zo blijven deze mensen in dezelfde cirkel ronddraaien. Om eens een voorbeeld te noemen. Laten we eens een bromfiets ne men. Dit is vaak meer een begeerd, dan een benodigd vervoermiddel, lopen is er niet meer bij en fietsen gaat lang zaam en men moet er iets voor doen, dus we laten ons met veel geraas door ons schone Twenteland voeren. Doorgaans is de bromfiets wanneer deze niet voor 't werk gebruikt wordt om van de ene naar de andere plaats te gaan een luxe vervoermiddel. Voor luxe zou men toch eigenlijk eerst moeten sparen en dan ko pen. Wat gebeurt er wanneer U eerst koopt en dan spaart U gaat naar een rijwiel handelaar die op zijn beurt een bank in schakelt om zijn klant het geld voor de bromfiets te lenen. Wanneer de bromfiets U nu f 480,kost wanneer U direct betaalt, wordt dit met de hulp van de bank f 53,hoger, dus f 533,Deze onkosten zijn voor rente, ze gel, en administratiekosten enz. en eisen dus 11% van het gehele bedrag op, wat weggegooid geld is. Een ander voorbeeld is een japon, die ge kocht wordt voor f 29,75. Na een tijd van niet betalen is de japon f 10,— duurder geworden voor onkosten aan een incasso bureau. Hetzelfde met een ontbijt- en thee servies, dat f 60,75 kost. Het uitvaardigen van een dwangbevel na niet betalen kost f 10,In dergelijke gezinnen, waar deze ook wonen, wordt het geld bij tientjes te gelijk de deur uitgesmeten. Goede huisvrouwen zullen hierover het hoofd schudden en we hopen, dat er na het lezen van dit artikel heel veel wijze hoofden worden geschud. Maar toch wilden wij weer eens de narig heid van het afbetalen naar voren bren gen en komt er een slagzin van de K.L.M. in gedachten. Deze luidt: „Vliegen is goed koper dan U denkt". Wij zouden er van willen maken: „Sparen is goedkoper dan U denkt". 5

Het Anker | 1961 | | pagina 5