f-*** „Vagebonden" Van de Vakraad voor de Textielindustrie ontvingen wij bericht, dat op ons verzoek vergunning werd verleend om met ingang van 13 februari 1961 de 45-urige werkweek in te voeren voor de dagploeg. Nadere mededelingen hierover en over de maatregelen welke worden overwogen ten aanzien van de andere ploegen vindt U elders in dit nummer. Waar komt dat woord vandaan? over deze rubriek liever geen cor respondentie. nadruk is verboden. geloof het of geloof het niet, dat is ons om het even. Om de oorsprong van dit woord te achter halen, moeten we heel ver in de geschiede nis van ons land terug. Het is ontstaan, toen de plunderaars nog bijna ongemoeid hun gang konden gaan en politie nog een onbekend begrip was. In die tijd dan schijnt het voorgekomen te zijn, dat op een donkere avond een kleine bende plunderaars, schamel gekleed en ongeschoren een woning binnendrong waar de familie vreedzaam om de tafel zittend de avondpap verorberde. De hoofdman gelastte de heer des huizes om al het geld en al de aanwezige waarde volle voorwerpen af te geven. Het hele gezin zat versteend van schrik, uitgezonderd de vader en het 3-jarige zoontje. Deze laatste zag de ernst van de zaak nog niet in, hoewel de boeven gevaar lijk draaiden met de ogen. Toen de vader bleef weigeren te zeggen waar hij het geld bewaarde, grepen zij hem en bonden hem vast op de stoel. Toen drong ook tot de jongste spruit het gevaar waarin zijn vader verkeerde door. Vlug ontsnapte hij naar buiten al roJ^ pende: „VA GEBONDEN, VA GEBOÏ^ DEN waarmee hij kennelijk de buren wilde meedelen in welke benarde positie Va verkeerde. VA GEBONDEN ging zijn roep. De toestromende buren herhaalden luidkeels deze roep, waarop de boeven de benen namen, achtervolgd door de buurt vereniging die nog maar steeds „Vage bonden" riep. Sindsdien noemt men zwervende mensen, schamel gekleed en ongeschoren, nog steeds Vagebonden. Tegenwoordig hoort men niet meer, dat Vagebonden huizen binnendringen, maar dat neemt niet weg, dat het een bijzonder soort mensen is gebleven. 6

Het Anker | 1961 | | pagina 6