Verkorting van de wekelijkse werktijd voor de dagploeg van 48 tot 45 uur die éne minuut per persoon per dag wel degelijk kostbaar en wordt bovendien naar verhouding kostbaarder als men korter gaat werken. Immers 1 minuut per dag voor b.v. 1000 werknemers scheelt het bedrijf reeds 16 uur 40 min. 2 volle arbeidsdagen. Hoe kan men deze „minuten" nu verzame len Om een paar voorbeelden te noemen door b.v. op tijd te beginnen en te eindigen, maatregelen te nemen om onnodige wacht tijden of stoptijden te voor komen, te zien of er geen verbeteringsmogelijkheden te vin- Textielbedrijven kunnen momenteel een aanvraag bij de Vakraad voor de Textiel industrie indienen ter verkrijging van toe stemming tot invoering van de 45-urige werkweek in het bedrijf, mits men kan aantonen, dat er dusdanige maatregelen in het bedrijf genomen kunnen en zullen worden, zodat de produktie door deze werk tijdsverkorting niet te lijden zal hebben. Elders in dit „Anker" wijden wij aan en kele aspecten van dit vraagstuk een aparte jDeschouwing; hier willen wij alleen vol- (ftaan met de richtlijnen te noemen, die voor deze arbeidstijdverkorting gelden. 1. De arbeidstijdverkorting geldt voorlopig alleen voor de dagploeg en wel wordt de werkweek van 48 uur bekort tot 45 uur. 2. Het basisloon wordt met 6 2/3 (6,7%') verhoogd, zodat ieder over 45 uur to taal evenveel ontvangt als vroeger over 48 uur totaal. 3. Deze 45 uur worden per week verdeeld over 5 dagen, zodat iedere dag 9 uur gewerkt dient te worden; tengevolge hiervan kan men zaterdag's vrij hebben. den zijn voor het transportvraagstuk, te zorgen om als men behoefte gevoelt een stukje brood te eten, hier niet langer dan noodzakelijk over te doen e.d. M.a.w. dus indien iedereen in een bedrijf zichzelf af vraagt: „Wat kan ik op dit punt op ver antwoorde wijze doen in het belang van het bedrijf", want vergeet U niet, elk be drijf is onder de huidige omstandigheden een kleiner of groter onderdeel van de Nederlandse economie, waarbij wij allen belang hebben. 4. Voor de 2- en 3-ploegen geldt voorlopig geen arbeidstijdverkorting, doch door dat voor deze groepen ook een ver hoging van het basisloon wordt inge voerd, krijgt men in ieder geval een geldelijke tegemoetkoming, omdat men niet korter werkt. 5. Als streefdatum voor de invoering van deze verkorte arbeidsweek wordt door de textielindustrie in Twente de 13e februari 1961 aangehouden. Deze da tum kan eerst als definitief worden vastgesteld, als het betreffende bedrijf van de Vakraad officieel toestemming tot invoering van deze arbeidstijdver korting heeft gekregen. Vandaar dan ook, dat de Regering haar toestemming om tot invoering van een ver korte arbeidsweek tot 45 uur voor de dag- ploeg afhankelijk stelt van de vraag, welke interne maatregelen het bedrijf in onder ling overleg wil nemen en kan blijven uitvoeren om zoveel mogelijk deze weke lijks terugkerende 3 uur produktieverlies op te vangen. Zijn deze maatregelen niet voldoende, dan kan aan zo een bedrijf geweigerd worden toestemming' te verlenen om tot invoering van deze verkorte arbeidsweek te mogen overgaan. 4 5

Het Anker | 1961 | | pagina 5