EEN BESCHOUWING over de 45-urige arbeidsweek Velen Uwer zullen wel reeds gehoord heb ben of ergens gelezen hebben over de eventuele invoering van een 45-urige werk week. Onder een apart hoofd in dit „Anker" vindt U hierover een meer officiële mede deling, doch wat deze invoering eigenlijk betekent, wat de reden hiervoor is en wat de gevolgen ervan zijn voor de betrokke nen, n.l. het bedrijf, de werknemers en de werkgever, aan deze punten willen wij hierna volgend een korte beschouwing wijden. Letterlijk genomen is het begrip„verkor ting van de arbeidsweek van 48 uur tot 45 uur" duidelijk genoeg. Men werkt i.p.v. 48 uur, 3 uur minder, dus slechts 45 uur. Maar waarom wil men hiertoe overgaan De grondgedachte voor deze verkorting is het feit, dat hoe langer hoe meer mensen in onze drukke enerverende samenleving de behoefte gevoelen aan een vrije zater dag, een extra dag dus om op verhaal te komen. Goed, men zou dus 45 uur kunnen gaan werken, doch dan wordt er 3 uur minder gewerkt, men zou dan 3 uur minder loon moeten ontvangen omdat er 3 uur lang minder goederen gemaakt zouden worden, n.l. een verlies van 6 2/3 op de produktie. Het bezwaar van minder loon, heeft men opgevangen door dit met 6 2/3 te ver hogen, waardoor men dus na 45 uur wer ken evenveel loon ontvangt als toen men 48 uur werkte, doch het bezwaar van 3 uur per week minder produceren is niet zo een voudig op te lossen. Vroeger zou men kun nen zeggen, dit verlies moet het bedrijf maar dragen, doch in de huidige economie zou men zoiets niet meer ongestraft kun nen doen. Immers dit verlies drukt hoe dan ook, op de kostprijs van de vervaar digde goederen welke hierdoor hoger wordt. Logisch zou dus zijn, dat men de verkoop prijs ook iets zou verhogen ware het niet dat dan in Nederland de prijzen zouden stijgen met als gevolg hogere kosten van levensonderhoud. De Regering heeft dan ook als een belangrijke voorwaarde gesteld, dat met de aanvrage voor toestemming om tot invoering van een 45-urige werkweek te mogen overgaan, een verklaring afgegeven moet worden dat het betreffende bedrup de binnenlandse prijzen tengevolge van cm produktieverlies van 3 uur per week, niet zal verhogen. Hoe ligt e.e.a. bij de export Hier moet men rekening houden met de concurrentie op de wereldmarkt. Is men om welke reden dan ook te duur, dan krijgt men geen or ders niemand trekt er zich op de wereld markt iets van aan of Nederland een 45- urige werkweek wil invoeren. Uit het bovenstaande blijkt duidelijk, dat het probleem van de 3 uur produktieverlies per week niet uitsluitend door het bedrijf, in casu de werkgever, opgelost kan worden deze kan hooguit een gedeelte van zijn winst opofferen, doch om het bedrijf ge zond te houden, het te kunnen blijven moderniseren en uit te breiden en daarbij te zorgen, dat men behoorlijk op de wereld markt kan blijven concurreren, is de werk gever in dit opzicht aan grenzen gebonden. Vandaar dan ook, dat het een bedrijfs belang is en geen uitsluitend werkgevers- belang, dat ook de werknemers naar beste kunnen hun steentje bijdragen om van deze werktijdverkorting, die hen in eers^ instantie voor de volle 100% ten goi^B komt, ook werkelijk een blijvend succes re maken. Hoe kan men dit doen Door er in de eerste plaats voor te zorgen, dat de 45- urige werkweek zoveel mogelijk een 45- urige arbeidstijd wordt. Uiteraard is het niemands bedoeling om nu in het bedrijf te gaan „jagen", doch onder het motto, dat er in geen bedrijf iets is, dat niet beter gedaan kan worden, zijn zelfs in het mo dernste bedrijf nog situaties te vinden, die men kan verbeteren. Meestal zal het in eerste instantie om zogenaamde kleinigheden gaan, doch men moet hierbij niet uit het oog verliezen, dat voor één persoon 1 minuut per dag maar weinig betekent, doch voor een bedrijf is 4

Het Anker | 1961 | | pagina 4