er ook niet om: Van Amstel. Na Holden (auto's) de grootste industrie in dezestreek. Nu ik het woord „auto" weer gebruik, moet ik iets zeggen over het huurkoopstelsel hier. Het is alles afbetaling wat de klok slaat. Ik geloof niet dat iemand er aan zou denken een radio, auto, ijskast, slaapka- meruitzet of iets van dat kaliber contant te betalen. Ze nemen er hier de tijd voor, en de leverancier neemt er zijn extra geld voor. De uitdrukking luidt dan: Ik heb bij die-en-die zaak een rekening. Anders ge zegd: Ik heb een schuld. Dit afbeta lingssysteem wordt ook toegepast bij twee dehands-goederen. Tweedehands-autoban den Easy terms (gemakkelijke voorwaar den). Een tweedehands-fototoestel Easiest of easy terms (allergemakkelijkste voor waarden). Ja, ze zijn bereid U nog ver der te helpen. Bent U een immigrant met heimwee, maar zonder geld Best, mooi. „Bezoek Uw geliefden in het vaderland. Reis nu, betaal later. Vliegtuig of schip. Afbetaling in twee jaar. Ons Nederlands sprekend personeel is bereid U thuis voor te lichten". Ja, wat wonder, je zou bereid zijn elke taal bij een ander thuis te spre ken in het vooruitzicht van de winsten, die met zulke zaken te maken zijn. Natuur lijk heeft dit systeem voordelen bij de aan schaf van noodzakelijke dingen, maar velen kunnen de verleiding van de opgedrongen luxe niet weerstaan. Het zijn beslist niet weinig immigranten, die de eerste week na hun aankomst in Australië al in een auto rondrijden. Maar ondertussen zitten ze in een kamp en hun wagen is een blok aan het been om daar ooit uit te komen. Er bestaan hier ook nog fietsen, maar die worden alleen bereden door schoolkinde ren, vooral jongens. Een volwassene op een fiets is een New Australian, die nog niet „binnen" is. Die fietsen zijn wel de moeite van het aankijken waard om hun fantasie- sturen. Onze „gewone" sturen zie je niet. Het zijn op zijn minst racesturen, maar in de meeste gevallen gaat het hier verder. Het minst afwijkend van ons stuuridee is nog het racestuur in omgekeerde stand. Maar haast altijd zitten er een paar grote krullen aan als de hoorns van een Austra lisch ram. Er zijn ook veel fietssturen met grote gemene hoorns als van een buffel. Verder alle soorten hertehoorns, zesenders, achtenders, en hoe die enders meer mogen heten. En hoe meer van die enden, hoe moderner de fiets, dus juist omgekeerd als bij de herten. Ik heb het voorrecht gehad, grote stukken van Australië uit de lucht te kunnen be- Samengedreven vee op weg naar de slachthuizen kijken. Een vlucht naar Perth en een naar Sydney. Je komt dan pas goed onder de indruk van de onmetelijkheid van dit land. Want als ze je op de man af vragen: „Wat zie je nu tussen twee van die steden dan kun je eigenlijk antwoorden: „Bush. Rode rotsige grond. Wildernissen. Droge water lopen. Naar alle kanten, uren lang". Er zijn bewoonde plaatsen op het platte land, maar zo klein en zo weinig, dat ze uit de lucht onzichtbaar zijn. Vlak bij de grote steden begint dan opeens de bewoon de wereld weer. Laat U vooral niet door een landkaart misleiden. Elke goede kaart van Australië vertoont ontelbare namen, maar dat is vaak alleen om een leegte te vullen en een aantrekkelijk stuk typografie tJ krijgen. Namen in het buitenland slaan vaak op „stations" (enorme vee- of schapenbedrij- ven) of op bergen of kloven of droge zout meren. Ik heb het verhaal gehoord van een ondernemende Amerikaanse maatschappij van vliegtuigonderdelen. Hij had ook zo'n gedetailleerde kaart geraadpleegd en re- clamebrieven geschreven aan honderden „managers" van luchthavens. Bijvoorbeeld aan de „manager" van de „airport" te Wollameningie. Maar die „ma nager" met honderden anderen, was niet anders dan een schapenboer, die er een landingsstrook op na houdt voor de vlie gende dokter en andere doeleinden 24

Het Anker | 1961 | | pagina 24