ifffBÉSfiÉ kelder, dus je bent wel wat beperkt, maar bij gezinnen met één kind, hoogstens twee, kan het wel. De huizen zijn gebouwd van natuursteen, natuur- en baksteen, baksteen, asbest, hout, beton of plaatijzer. Ongeveer in volgorde van belangrijkheid. Het zijn natuurlijk niet de beste woningen, die helemaal van golfplaten zijn opgetrokken, en gelukkig zijn er niet veel van. Plaat ijzer is anders wel een erg veel gebruikt materiaal. Bijna alle daken zijn van „tin" zoals ze hier zeggen, niet alleen van woon huizen, maar ook van kerken, fabrieken, stations, enz. In onze ogen krijgen al die huizen en gebouwen daardoor iets goed koops en tijdelijks. „Semi-permanent", zou ^^ie kunnen zeggen. Schuttingen om tuinen ^■heen zijn ook meest van plaatijzer. Alle fa brieken bestaan uitsluitend uit ijzeren pla ten. Dat hele buurten daardoor op een ver zameling oud roest lijken, is wel te begrij pen. Alleen de daken worden goed onder houden en met verf behandeld. De meeste daken zijn lichtblauw of lichtgroen, maar alle andere kleuren worden ook gebruikt, vooral rood. De watertanks en de schuur tjes achter de huizen zijn weer helemaal van ijzer. De woonhuizen zijn geheel of gedeeltelijk omringd door een veranda. Dat houdt de zon uit huis, en dat heb je negen maanden in het jaar hard nodig. Bo vendien krijg je zo een goede open slaap plaats voor hete zomernachten. Ik heb er zelf in de afgelopen zomer ook graag ge bruik ,van gemaakt. Omdat je hier weinig last hebt van muggen, heb je ook geen be nauwend muskietengaas nodig. De aardigste tuinafscheiding, die ik hier ken, zijn de zogenaamde brush fences, om heiningen van verse twijgenbossen. De bos sen zijn vertikaal bij elkaar gebundeld, maar bovenlangs krijgt het geheel verband door horizontaal gegroepeerde bossen. Je •junt er allerlei modellen mee maken, maar iet is vakmanswerk. Al die afscheidingen maken buurpraatjes onmogelijk. Maar de Australiër is dan ook geen mens voor buur praatjes. Ons woord „gezelligheid" bestaat hier niet. Er zijn genoeg „parties", maar dat zijn meer gelegenheden om samen wat te drinken. Verjaardagen worden dan ook niet gevierd als bij ons. Kinderen trakteren niet op school. Probeer niet de ouders te feliciteren met de verjaardag van een telg, want je wordt dan met een schouder ophalen ontvangen. Continental De kinderen komen ook niet op een ver jaardag als ze alleen maar gevraagd wor den. Er wordt een officieel uitnodigings kaartje verlangd met aangehechte strook Een veedrijver te paard voor antwoord, 's Lands wijs, 's lands eer. De Australiër is verder in tal van opzich ten veel gemakkelijker dan wij. Rijdende treinen met de deuren open zijn eerder nor maal dan een bijzonderheid. Schoonheids commissies, die zich in bouwplannen ver diepen Nooit van gehoord. Ze zouden ook geen schijn van kans hebben, daarvoor voelt de Australiër zich te vrij. Hoge be lastingen Geen trek in. Maar de straat verlichting is hier dan ook zo slecht als ik nooit in Nederland heb gezien, de sociale voorzieningen zijn veel minder dan in Ne derland, van een militaire macht merk je heel weinig. Iedereen kan zo uit zijn werk weglopen, maar iedereen kan ook zo ont slagen worden. De wet voorziet in één week ziekengeld per jaar, meer niet. Dat schijnt allemaal de gemiddelde Australiër niet te schaden. Hij maakt een onafhankelijke indruk. Hij weet dat er werk genoeg is en maakt daar gebruik van. Misschien interesseert het U te weten, dat een van de grootste industrieën bij Adelaide „onze" Philips is. Gloeilampen, radio, tele visie, enz. De naam van de directeur liegt 23

Het Anker | 1961 | | pagina 23