VAJLAZ Waar komt dat woord vandaan over deze rubriek liever geen cor respondentie. nadruk is verboden. geloof het of geloof het niet, dat is ons om het even. „Gauwdisf" De herkomst van dit woord is speciaal voor de Rijssena- ren interessant. Uit de ge-1 Rchriften over de geschiede- is van Rijssen en omstreken herinnert U zich wel, dat om streeks 1660 ene Beert jen van Galen (ook wel Munsterbe- rendjen) met zijn bende hier in de omgeving plunderde en brandschatte. Speciaal voor het vee had hij veel belang stelling en dit bezorgde hem aldra de bij naam „koodeef". Opmerkelijk is echter, dat juist de Enterse uitspraak de basis is geweest van het hui dige woord „gauwdief". In Enter zei men namelijk „kowdeef". Dit woord is lang zamerhand in het spraakgebruik opgeno men en in de loop van de tijd verhollandst; de harde K van kow werd een G (gow) en toen omstreeks 1860 de spelling De Frank en Te Kelder officieel werd ingevoerd, bleek de spellingscommissie het woord als GAUWDIEF had vastgesteld, en zou dus kunnen zeggenEen oude ekende in een nieuw kostuum. Hard werken Onder deze titel vonden wij in „Ons Huis" een artikeltje dat wij onze lezers niet wil len onthouden Uit een kort geleden verschenen Franse statistiek blijkt, dat wij Nederlanders het hardst moeten werken om „rond" te ko men. Het is namelijk zoNemen wij aan, dat de productieve leeftijd van onze bevol king ligt tussen 15 en 64 jaar, dan moeten 100 productieve personen 49 kinderen en 14 ouden van dagen onderhouden, de verhou ding is dus 100 63, zijnde de zwaarste van de Euromarktlanden". In tabelvorm omgewerkt ziet het artikeltje er verder als volgt uit te weten: 100 productieve onproduct. (kind./oud.) Nederl. onderhouden 63 49 14 Fransen 60 40 20 Belgen 52 34 18 Italianen 48 35 13 West-Duitsers 44 30 14 Luxemburgers 43 28 15 Hieruit kan men constateren, volgens „Ons Huis", dat in Nederland het hardst moet worden gewerkt en dat de Luxemburgers het eigenlijk maar gemakkelijk hebben. 23

Het Anker | 1960 | | pagina 25